site.btaВносът на мед, смесен със захарен сироп, поставя пчеларите пред несправедливи конкурентни условия, предупреждава Асоциацията на пчеларите в Саарланд
Две седмици след оповестяването на данните от доклад на Европейската комисия за координирани проверки за замърсяване на меда със захарен сироп, пчелари в Германия се оплакват, че почти половината от меда, внасян в ЕС, изглежда е примесен с евтини добавки.
"Тези нелоялни практики застрашават местната пчеларска култура. Адекватното управление стана невъзможно в пчеларството", предупреждава председателят на асоциацията на пчеларите в Райнланд-Пфалц Томас Хок, съобщи "Шпигел", позовавайки се на beb/ДПА. Според Хок, ако почти половината от вносните медени продукти са фалшифицирани, това възлиза на около 20 процента от целия мед, консумиран в ЕС.
За следващите правилата пчелари това означава несправедливи конкурентни условия, смята говорителят на Асоциацията на пчеларите в Саарланд Маркус Лей. Той споделя опасенията, че работата на един пчелар трябва "в идеалния случай да покрива поне разходите му", но това едва ли е възможно с оглед на евтината конкуренция от чужбина и растящите цени на фуража и дървесината.
Както БТА писа, значителната ценова разлика между автентичния мед и захарните сиропи обяснява защо измамите с мед са много печеливши. Цифрите показват, че средната единична цена в ЕС за вносен мед е 2,32 евро/кг през 2021 г., докато захарните сиропи, произведени от ориз, се предлагат за около 0,40-0,60 евро/кг.
Като проблем Лей отчита и неадекватното етикетиране на меда, тъй като клиентите трудно могат да разберат от кои страни идват стоките. "Често виждат само отбелязано "смес от мед от страни от ЕС и страни извън ЕС", посочва той. Селскостопанското обединение "Копа Когека" (Copa Cogeca) в ЕС също настоява за по-ясна информация от Европейската комисия за произхода на медените смеси и ефективна борба с измамите при запазване на качеството на меда.
Наред с дъмпинговите цени и измамата на клиентите, местните пчелари в Германия виждат и друг проблем при фалшифицирания мед - продуктите могат да съдържат спори на американски гнилец, заболяване сред пчелите, което води до огромни щети.
Почти 74 на сто от внесения от Китай и 93 на сто от идващия от Турция мед са класифицирани като подозрителни при разследвания на Европейската служба за борба с измамите (OLAF). И двете страни не отговарят на директивата на ЕС за меда, която гласи, че към него не може да се добавят нито захар, нито захарен сироп или други вещества като прашец. Медът, внесен от Великобритания, също е под съмнение, според организацията, "което вероятно се дължи на факта, че медът е бил произведен в други страни и допълнително смесен там, преди да бъде реекспортиран в ЕС", пише "Шпигел".
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text