site.btaСтефан Стоянов: България е едно от най-добрите места за стартиране на бизнес в ЕС и трябва максимално да се възползваме
По-дългосрочната цел пред нашата икономика е да привлича инвестиции, но те да идват и с по-голяма добавена стойност. Това каза Стефан Стоянов, заместник-кмет на Пловдив по направление "Образование, бизнес развитие и европейски политики", в специално интервю за БТА от САЩ.
Заместник-кметът е част от делегация, която участва в два международни бизнес и инвестиционни форума в рамките на проект "Утвърждаване на България като успешна инвестиционна дестинация" по Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020 г. Събитията преминават под формата на роудшоу и са организирани от Българската агенция за инвестиции. Първата конференция се проведе в Сънивейл, щата Калифорния, с фокус върху секторите "Аутсорсинг" и "Информационни технологии", а втората - в Портланд, с индустриална насоченост.
"Тук имаме много голямо поле за изява - първо, САЩ като най-голямата икономика в света, и второ, възможността да посетим двата най-големи западни щата - Калифорния като ключова за икономиката въобще на Северна Америка и на света в технологичната част, но и Орегон, където сме в момента и вървят срещите в един голям научен център за трансфер на технологии, в който са обединени три университета", разказа Стефан Стоянов.
По думите му заради относително ниските си данъци и все още относително ниските разходи спрямо останалите страни в ЕС, България е едно от най-добрите места за производство и за стартиране на бизнес в ЕС.
Тази тенденция ще продължи следващите няколко години и трябва максимално да се възползваме от това. На нас вече като страна не ни трябва всеки инвеститор, който би проявил интерес, а по-скоро по-високотехнологични производства, включени с научни центрове разработки, бизнес услуги, тоест там, където могат да се плащат по-високи заплати. Задачата пред нашата икономика е максимално бързо да трансформираме икономиката в такава с по-висока добавена стойност, за да се вдига общият стандарт на живот, посочи заместник-кметът.
Следва пълният текст на интервюто:
- Какви бяха акцентите от двете конференции в Сънивейл и в Портланд, в които участвахте като част от българската делегация?
- В Сънивейл Българската агенция за инвестиции и въобще цялата делегация постави фокус върху ИТ индустрията, иновациите, R&D центровете (за научно-изследователска и развойна дейност - бел. ред.), науката в производството като цяло. Имахме голям шанс, първо да участваме в събитието и да представляваме страната, и второ, да имаме много конкретни срещи с конкретни компании в сърцето на технологичната индустрия в света, около Сан Франциско и Сан Хосе, където е Силициевата долина и са базирани някои от най-големите компании в света, които правят иновации и буквално променят икономиката с новите си продукти.
- Какви индивидуални срещи проведохте в рамките на тези два форума?
- Агенцията за инвестиции и нейният директор Богдан Богданов подходиха много прагматично, както и трябва да се прави, и освен общите презентации пред публика, още от самото начало и с помощта на Американската камара в България, имаше организирани няколко конкретни срещи с потенциални компании, които имат интерес към нашия регион или вече са влезли в България, но търсят по-широко презентиране. Още в Сънивейл една от важните ни срещи беше с компания, която вече е навлязла на българския пазар през миналата година - "Санмина" (Sanmina). Те са много сериозен глобален производител, имат производство в над 20 държави в света, повече от 35 000 служители и работят в сериозни сектори като производство на чипове и механизация.
"Санмина" направи преди година голямо придобиване, с което изкупи дивизията за осветителни системи на германската "Осрам" (Osram), имат нов американски мениджмънт от година и развиват своята продукция. На тази среща в централата на "Санмина" бяхме с Богдан Богданов и Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара в България. Срещата ни позволи да разкажем повече за страната ни, понеже и двамата мениджъри на високо ниво все още не са идвали в България, предстои да идват през февруари. Отделно те разказаха какви са интересите им, какво прави въобще компанията и накъде мисли да се развива.
След повече от час разговор останахме с позитивното отношение едни към други, че може да се мисли за повече производства в България, за R&D център, може би за научни разработки и допълнителни партньорства, нещо, което е много ценно.
По-дългосрочната цел пред нашата икономика е да привлича инвестиции, но те да идват и с по-голяма добавена стойност, тоест когато една компания отвори завод и то успешен, и отваря нови работни места, е добре, но когато тази компания пренесе и отдела си за нови разработки, проучвания, научни изследвания или пък индустриален дизайн, имаме много такива примери в Пловдив и в страната, тогава научната дейност започва да се случва в България и това е много по-голяма добавена стойност за икономиката.
Тук имаме много голямо поле за изява - първо, САЩ като най-голямата икономика в света, и второ възможността да посетим двата най-големи западни щата - Калифорния като ключова за икономиката въобще на Северна Америка и на света в технологичната част, но и Орегон, където сме в момента и вървят срещите в един голям научен център за трансфер на технологии, в който са обединени три университета.
- От думите Ви стана ясно, че Община Пловдив вече е позната на американски инвеститори. С какво е привлекателна страната ни за тях?
- Имаме една голяма задача като държава и като местни власти - да продължим да популяризираме позитивните страни на България. Специално Пловдив в последните години се превърна в една от водещите индустриални зони в Югоизточна Европа и продължава да привлича международни компании. Доста голяма общност, почти 25 000 чужденци живеят постоянно в Пловдив, което показва, че регионът се интернационализира и има достатъчно таланти, за да се развиват производства, бизнеси и търговия. Голямо предимство е, че имаме базова политическа стабилност, тоест членове сме на НАТО, на Европейския съюз, имаме ясни и предвидими партньорства, от друга страна - логистично стоим много добре.
Едно от нещата, с които трябва да сме наясно, е, че заради относително ниските си данъци и все още относително ниските разходи спрямо останалите страни в ЕС, България е едно от най-добрите места за производство и за стартиране на бизнес в ЕС. Тази тенденция ще продължи следващите няколко години и трябва максимално да се възползваме от това.
На нас вече като страна не ни трябва всеки инвеститор, който би проявил интерес, а по-скоро по-високотехнологични производства, включени с научни центрове разработки, бизнес услуги, тоест там, където могат да се плащат по-високи заплати.
Задачата пред нашата икономика е максимално бързо да трансформираме икономиката в такава с по-висока добавена стойност, за да се вдига общият стандарт на живот.
- Какви са Вашите очаквания като бъдещи партньорства и развитие след тези срещи и посещения?
- Очаквам от една страна да успеем да разширим и да привлечем нови инвестиции и партньорства, от друга страна да помогнем на български компании да започнат търговия и бизнес с американски такива, което е не по-малко важно. Да дадем шанс на повече компании, базирани в България, да влязат в най-голямата икономика в света. Това става с чиста търговия с продукция, една от срещите беше и с един от големите вносители на българско вино например. Добавената стойност в продаването на услуги също е много голяма - ИТ секторът и аутсорсинг индустрията са емблематични за нашата икономика и въобще за бизнес услугите като икономически сектор. Тук потенциалът също не е малък, тоест български екипи да могат да се включват в по-големи международни екипи, където да правят разработки или да доставят услуги на различно ниво, било във финансовия сектор, било в услугите. Още веднъж поздравления за прагматичния подход на Българската агенция за инвестиции и Богдан Богданов, така трябва да се презентира страната, без излишни емоции и клишета, а директно срещи с бизнеса и слагане на предимствата на масата. Американците правят бизнес точно така - по прагматичен и ясен начин.
/ЦМ/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text