site.btaОкръжен съд – Разград: „Домашен арест“ за 19-годишния разградчанин, причинил катастрофа, при която загинаха трима души


Окръжен съд – Разград определи мярка за неотклонение „домашен арест“ спрямо 19-годишния Н.Н.Д. Той е привлечен към наказателна отговорност за това, че около 1:30 часа на 06.07.2025 г. в Разград, при управление на лек автомобил „Тойота Рав 4“ по ул. „Грънчарска“, нарушил правилата за движение по пътищата и по непредпазливост причинил смъртта на трима посетители в заведение в района на възраст 66, 62 и 58 години. Последният е гражданин на Северна Македония със статут на постоянно пребиваващ в Република България.
По време на съдебното заседание представителят на държавното обвинение поиска налагането на най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ като се мотивира, че са налице кумулативно изискуемите предпоставки за това. Прокурорът подчерта, че с оглед настъпилата смърт на три лица в резултат на извършеното престъпление, деянието е намерило широк негативен отзвук сред обществеността. Този широк обществен резонанс е провокиран освен от конкретния резултат, така и от обстоятелството, че деянието е осъществено в близост до центъра на града, като са пострадали лица, които не са били преки участници в движението. Не на последно място изтъкна и обстоятелството, че са зачестили произшествията с пътен травматизъм.
Адвокатът на обвиняемия изтъкна, че не са налице предпоставките за вземане на най-тежката мярка за неотклонение и поиска в своята пледоария налагането на най-леката мярка. Изтъкна доводи свързани с това, че въобще има престъпление с участието на обвиняемия, тъй като не са готови експертизите, както и че не е доказана налична реална опасност от укриване или извършване на друго престъпление от обвиняемия.
След преценка на събраните доказателства по досъдебното производство, както и на развитите от страните в съдебното заседание доводи, съдът намери, че искането на окръжна прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение е неоснователно. Съдът прецени, че към настоящия момент от събраните доказателства – протоколи за оглед и разпит на свидетели, в достатъчна степен на категоричност могат да обосноват предположение, че обвиняемият е съпричастен към авторството на престъплението, за което е привлечен. На второ място за това престъпление, което по смисъла на закона е тежко, НК предвижда наказание „лишаване от свобода“ от 5 до 15 г.
След преценка на пълния обем доказателства съдът намери, че не е налице третата изискуема предпоставка, а именно наличието на реална опасност обвиняемият да се укрие, да извърши друго престъпление или да осуети разкриването на обективната истина. Съдът намери, че в този случай не може да се извлече наличие на реална опасност Н.Н.Д. да се укрие или извършване на престъпление, тъй като от доказателствата по делото се установява, че обвиняемият е на 19 години, все още не е завършил средното си образование, предстои му държавен зрелостен изпит на 25 август. На следващо място той живее в семейното жилище на родителите си, които са трайно уседнали в Разград. Не е осъждан и няма данни за противообществени прояви. От представената характеристика от училището, в което учи, се установяват добри характеристични данни. Няма данни за системно пътуване в страната и в чужбина, както и за контакти с лица извън града, които живеят извън страната. Вече му е взета и процесуална мярка за принуда „забрана за напускане пределите на Република България“. Няма данни да притежава имущество, да реализира доходи, както и да разполага с парични средства. Придобил е правоспособност за управление на МПС, като няма данни да е наказван по административен ред. Предстои изготвяне на експертизи, като към момента липсва основание, че може да извърши друго престъпление или да повлияе на свидетели.
Съдът намери, че извършеното деяние е укоримо и с висока степен на обществена опасност, но обвиняемият е с ниска степен на обществена опасност. Съобразявайки данните по делото съдът прецени, че мярката „домашен арест“ ще удовлетвори целите на досъдебното производство, ще ограничи правото на придвижване на обвиняемия и ще даде възможност за напълно ефективно разследване.
Поради изложените съображения, съдът прецени, че „домашен арест“ за обвиняемия е най-подходяща мярка за неотклонение, която следва да търпи на адреса, на който живее, а спазването й да се контролира чрез способите за електронно наблюдение.
Определението на Окръжен съд – Разград подлежи на протест пред Варненския апелативен съд в 3-дневен срок.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина