site.btaПеперудите са важен индикатор за здравето на природата, каза екологът Павел Василев


Пеперудите са важен индикатор за здравето на природата. Те опрашват цветя, храсти и дървета, като осигуряват богатото растително разнообразие. Растенията дават нектар, в замяна на което пеперудите ги опрашват, което води до богато генетично разнообразие на флората. Това каза за БТА екологът Павел Василев, който се е посветил на изучаването на пеперудите и застрашаващите ги фактори. Той коментира темата по случай Световния ден за опазване на природата, който отбелязваме на днешната дата.
Като всички насекоми и пеперудите са застрашени от изчезване. По данни на Butterfly Conservation най-видимо пеперудите са намалели в градска среда, каза експертът. Според него това се забелязва и в българските градове. В междублоковите пространства все още можем да видим типични видове като Дневно пауново око. Пеперудите и техните ларви са храна за много птици, прилепи и други животни и това може да окаже сериозен негативен ефект върху биоразнообразието, обясни екологът.
Различните видове пеперуди са активни в различни периоди на годината. Някои видове прекарват целия си живот като ларви. Превръщат се в пеперуди, само когато трябва да се размножават, след което умират, каза Василев. Важно е да се опазят гъсениците, защото обикновено те се смятат за вредители, подчерта той.
Насекомите са една от групите, които са най-застрашени от човешката дейност, допълни Василев и изброи основните причини: пестициди, застрояване, обезлесяване и климатични промени. Липсата на цъфтящи растения, прекомерното косене и изкуственото осветление застрашават популацията на пеперудите, добави Василев. Косенето и паленето на стърнища вреди на пеперудите, каза още той.
Според еколога в България е нужна разяснителна кампания за важността на пеперудите за биоразнообразието. Освен че са красиви, пеперудите са и интересни за наблюдение. Това може да породи интерес още от ранна възраст и да се подходи образователно, за да бъдат спасени в бъдеще тези насекоми, каза Василев и сподели, че всички видове пеперуди са му любими, но Гълъбова опашка му е особено интересен вид - заради хобота си за смучене на нектар я оприличават на птицата колибри, живее в ливади, богати на нектарни растения, каза Василев.
Любовта си към пеперудите екологът демонстрира в поредица статии в платформата "Климатека", където насочва вниманието и върху влиянието на климатичните промени върху този вид насекоми. Горските пожари също са риск за пеперудите, каза Василев. Гъсениците и какавидите им са слабо подвижни, а като летящи насекоми не са особено силни летци, така че пламъците лесно могат да ги достигнат, обясни той и призова за по-строг контрол на човешките дейности в горите. В една от статиите си екологът пише, че в Червената книга на България са посочени две пеперуди като изчезнали - Блатно сатирче и Голямоок сатир. В списъка на консервационно значимите видове в разред „Пеперуди“ са посочени Дарданова синевка, Матурна, Балканска жълтушка и Червен аполон.
Световният ден за опазване на природата се отбелязва от 1973 г. с решение на Конференцията на ООН за човешката среда в Стокхолм, Швеция (5-16 юни 1972), с цел повишаване на осведомеността относно важността на опазването на природата, пише в информация от отдел "Справочна" на БТА. Мотото на деня за 2025 г. е: "Свързване на хората и растенията: Изследване на цифровите иновации в опазването на дивата природа" с фокус върху укрепването на връзката между хората и природата чрез устойчиви практики и използване на технологиите в подкрепа на усилията за опазване.
По случай Световния ден за опазване на природата от Представителството на Европейската комисия в България напомниха с пост на своята фейсбук страница, че опазването на природата и биоразнообразието е от фундаментално значение за нашето бъдеще. От ЕК допълниха, че денят е повод да помислим за богатството от животински и растителни видове в България.
/РИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина