site.btaПроцедура за провеждане на референдум за еврозоната започват от сдружение „Дойран 2025“


Процедура за провеждане на референдум с осем въпроса за еврозоната и членство на България в Европейския съюз (ЕС) започват от сдружение „Дойран 2025“. Искането на сдружението е да бъдат включени също въпроси за условията как да се провежда референдум и колко подписа е необходимо да бъдат събрани. Това съобщи в Националния пресклуб на БТА председателят на гражданско сдружение „Дойран 2025“ Румяна Ченалова.
Въпросите включват „желаете ли България да прекрати членството си в Европейския съюз“ и „желаете ли България да прекрати членството си в еврозоната“. Третият въпрос касае предоговаряне на условията за членство на България в ЕС, защото те са тежки и заробващи, заяви Ченалова. Следващият въпрос е свързан с незабавно въвеждане на валутен борд, ако излезем от еврозоната. При липсата на борд съотношението лев – евро може да стане „убийствено“, допълни тя.
„Следващият въпрос е дали в България да се използва централизирана цифрова национална валута или „дигитална валута“, защото това е средство за пълен контрол“, заяви Ченалова, като допълни, че предвиждат и включване на въпрос дали да се запази възможността за заплащане в брой. „Задаваме и два въпроса за процедурата по провеждане на референдуми“, каза тя и обясни, че необходимите 400 хиляди подписа за провеждане на задължителен национален референдум сега са прекалено много.
„Заради необходимото време за провеждане на процедурата по започване на референдума, той най-вероятно ще се проведе в началото на 2026 г. Това означава, че ние вече ще бъдем в еврозоната, защото датата за въвеждане на еврото е 1 януари“, обясни тя. Въпросите за съдбата на България целят да разберем волята на гражданите, каза още Ченалова.
Тя подчерта още, че сдружението не е против Европейския съюз, но са против унищожаването на първоначалната идея, че той трябва да е икономически съюз на суверенни държави.
Отрича се волята на над 60% от българските граждани, които не искат да влизаме в еврозоната, каза Симеон Миланов. Той посочи, че след навлизането на еврото в България на първи януари инфлацията ще бъде по-висока и страната ще се напълни с евтина работна ръка. Той посочи още, че има много форми, чрез които може да се изрази гражданското недоволство.
„От нас зависи да се обединим и да отстоим интереса си, като се допитаме до народа“, каза доц. Георги Димов. Той определи България като разпродадена и като държава „под брюкселско робство“.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина