site.btaОБНОВЕНА Арестуването на синдикален лидер в изпълнение на задължението му е форма на репресия, считат от КНСБ и настояват за прокурорска проверка


Арестуването на синдикален лидер в изпълнение на задължението му е форма на репресия, която не може да бъде оправдана с аргументите за обществен ред. Това е позицията на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) по повод задържането на вицепрезидента на синдиката Тодор Капитанов на протеста на работещите в държавните горски и ловни стопанства на 14 юли на автомагистрала „Тракия“. Позицията бе представена от президента на КНСБ Пламен Димитров по време на живо излъчване във фейсбук страницата на синдикалната организация. Той съобщи, че КНСБ настоява премиерът да защити правата на работниците и на синдикалното представителство. От синдиката очакват прокуратурата да извърши пълна и обективна проверка на действията на органите на реда.
Всичко, което се случи на магистралата и след това в Районното полицейско управление в с. Труд, ясно квалифицираме като полицейски произвол, който нарушава редица международни и правни актове – 11 такива, каза Димитров. Тези действия на полицията представляват противоправно превишаване на правомощията от страна на органите на реда и създават сериозни съмнения за злоупотреба с власт и целенасочено възпрепятстване на легитимна синдикална дейност, заяви още вицепрезидентът на КНСБ.
Задържането и поставянето на белезници на синдикалния представител – един от лидерите на най-голямата синдикална организация в България, е форма на неправомерен институционален натиск и опит за сплашване на цялата синдикална общност. Така ние квалифицираме действията на полицията, посочи още президентът на КНСБ.
Заявяваме ясно, че действията на органите на реда представляват политически и институционален натиск над синдикалната дейност, отбеляза също Димитров.
На протеста на работещите в държавните горски и ловни стопанства на 14 юли на автомагистрала „Тракия“ вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов беше отведен от полицаите в Районното управление в с. Труд. Той бе освободен близо три часа, след като бе отведен за справка в ареста на село Труд. Капитанов определи действията спрямо него като натиск и полицейски произвол.
По-късно същия ден директорът на Областната дирекция на МВР в Пловдив Станимир Калоферов каза, че няма данни за превишаване на полицейските правомощия по отношение на извеждането на Тодор Капитанов.
Цялата документация, част от която е и заповедта за задържане, ще бъде обжалвана пред съда, обяви Тодор Капитанов. Той каза, че е получил „заповед за задържане“, която е на негово име. Тя беше извадена и задвижена административно три часа, след като стоях с белезници в РУ в с. Труд, заяви той. И уточни, че в заповедта пише, че причината за задържането му е, „че съзнателно съм пречел на органите на властта да изпълнят задължението си по служба“. Не, ние не пречехме на органите на властта, те си свършиха работата брилянтно – смазаха, репресираха синдикатите в България, каза той.
„Бяхме въоръжени само и единствено със силата на словото“, отбеляза Капитанов.
Няма да отстъпим, няма да мълчим и няма да приемем връщане към времена, в които правата на трудещите се потъпкват със сила, категоричен беше Димитров.
КНСБ е сезирала и международните организации на профсъюзите, възнамерява да отнесе въпроса и до председателя на Европейската комисия и комисаря по правосъдие и вътрешни работи, председателя на Европейския комитет по социални права към Съвета на Европа и Международната организация на труда.
/БИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина