site.btaНационален фестивал на мамалигата и ястия, характерни за различните етнически група в България, се състоя в търговищкото с. Здравец
Първи Национален фестивал на мамалигата и характерни ястия за различните етнически групи в България събра в търговищкото село Здравец хора от всички краища на страната.
В организирания от Народно читалище "Иван Вазов - 1908" и Сдружение "Прегръдка" – Варна фестивал се представиха общо осем етнически групи. Форумът има конкурсен характер, като в него имаха възможност да се включат любители готвачи от етнически малцинства - местни и преселници, живеещи в България.
В двора на читалището кулинарни изкушения бяха изложили самодейци, участници в пенсионерски клубове и неправителствени организации. Четиричленно жури, съставено от двама българи, румънец и грък опитваха и оценяваха гозбите. Задължително условие бе всеки участник да представи поне едно ястие с царевично брашно и други, характерни за етническата група, която представлява.
Денят се превърна в празник на вкуса, традицията и културното многообразие, като успешно съчета аромата на старите рецепти с магията на българския фолклор и красотата на приятелството между различните етноси, отбелязват организаторите.
Председателят на НЧ „Иван Вазов – 1908“, с. Здравец Диян Димитров приветства участници и гости. Според него днешното събитие е една стъпка към приобщаване на етническите малцинства. Пред репортер на БТА той отбеляза, че в селото живеят българи, преселили се тук от Беломорска Тракия, както и шопи от Босилеградско. Представителите на рударо-влашкия етнос в селото са преселници от Румъния. Занимавали са се в миналото с изработка на дървени лъжици и копанки, а една част от тях са имали мечки, с които са обикаляли по селата. В Здравец има и две турски семейства.
„Всички съжителстваме тук с години – работим, веселим се, живеем задружно и единно“, изтъкна той. По негови думи предвид интереса и приобщаването на етносите към общата изява се обмисля вече и провеждането на следващо издание на фестивала на мамалигата през идната година.
От името на съорганизатора на инициативата – Сдружение „Прегръдка“, Варна, Димитричка Мирчева посочи, че фестивалът е подготвен с идеята да събере хората от различните етноси, да се почувстват обединени, без чувство на разделение и дискриминация. По нейни думи в Здравец днес има българи, арменци, евреи, турци, роми, казаци и власи-рудари. Тук участват хора от Търговище, Свищов, Габрово, Дуранкулак, Шабла, Алфатар, Видинско, Русенско и дру. Над 220 са самодейците, включили се във фестивала, сред които и много деца, поясни за БТА Мирчева.
Представители на различните етнически групи представиха своите интерпретации за приготвянето на мамалига, наричана още качамак. Варено във вода или в зелева чорба, запържено или не, сладко или солено – разновидностите на характерното ястие бяха десетки.
Мамалигата е била основно ястие за рударите, каза Иван Минчев – председател на културен дом „Родолюбие – Девня 22“, гр. Девня. Той посочи, че днес мамалига се консумира все по-рядко, но под различна форма го има при много от общностите в страната. По негови думи характерно за трапезата на етническата група на рударо-власите е, че се използват много от даровете на природата. Интересно е, че рударите до днес консумират т.нар. сладка мангуна като чорба, друг път като туршия, а дори и като плънка на баници.
За всички присъстващи бе приготвена боб чорба по местна рецепта, както и содени питки, изпечени на жар.
Денят продължи с песни и танци, типични за различните етнически групи.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина