site.btaПравителството одобри меморандум между България и Турция за сътрудничество в електроенергетиката и енергийната ефективност


На днешното си заседание Министерският съвет одобри проект на Меморандум за разбирателство между правителствата на Република България и Република Турция за сътрудничество в областта на електроенергетиката и енергийната ефективност. Това съобщиха от правителствената пресслужба.
Документът предстои да бъде подписан на 2 май 2025 г. в рамките на Срещата на върха за природните ресурси в Истанбул. Целта на този меморандум е да създаде рамка за сътрудничество в областта на енергетиката между двете държави и да улесни обмена на технически знания, консултации, умения и опит в съответствие с националното им законодателство.
Документът извежда електроенергийната свързаност, заедно с възобновяемата енергия, съхранението на енергия, енергийната ефективност, както и улавянето, използването и съхранението на въглерод като основни сфери на енергийното сътрудничество между страните, посочват от пресслужбата на кабинета.
Развитието на водородните технологии, както и следващото поколение горива са посочени в меморандума като области на взаимни контакти. Сред мерките за задълбочаване на взаимните връзки се открояват развитието на нови проекти за електроенергийна свързаност и подобряване на трансграничния капацитет, както и насърчаването на частни инвеститори да реализират такива проекти.
Между Република България и Република Турция съществуват традиционно добри икономически взаимоотношения. Двете държави имат водеща роля за енергийната сигурност, конкурентоспособността и устойчивото развитие на региона, отбелязват от Министерския съвет.
Меморандумът за разбирателство ще бъде сключен за период от пет години и може да бъде автоматично подновяван за нови петгодишни периоди.
По-рано този месец България, Азербайджан, Турция и Грузия подписаха в Баку Меморандум за разбирателство за сътрудничество при преноса и търговията със зелена енергия. Документът очерта рамка за засилено партньорство в енергийния преход, развитие на възобновяваните енергийни източници (ВЕИ) и изграждане на устойчива енергийна инфраструктура.
/ЛРМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина