site.btaОт тази година приоритизираме програма „Образование“, която е с ресурс от близо два милиарда лева, каза Иван Попов, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“


В настоящия програмен период Северна България е на фокус в еврофондовете. От тази година приоритизираме и програма „Образование“, която е с ресурс от близо два милиарда лева. Това каза Иван Попов, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“, по време на регионалната конференция в Плевен по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепа от Европейската комисия (ЕК).
По думите му по Програма „Образование“, която се съфинансира от Европейски социален фонд Плюс, към момента са договорени около 780 милиона лева или около 40 процента от бюджета. „Тази година планираме да отворим още един милиард лева за българското образование. Обявени са две процедури, насочени към ограмотяване на възрастни и десегрегация в училищата“, съобщи Попов.
Мярката за ограмотяване на възрастни е за хора, които по някаква причина не са завършили етапите и степените на образование, като могат да участват в курсове за ограмотяване, да положат изпитите и да вземат съответната образователна степен. Бюджетът на мярката е 162 милиона лева.
Мярката за насърчаване на десегрегацията в училищата, превенция на вторична сегрегация и против дискриминацията е за 28 милиона лева. Предвидени са различни дейности, които насърчават партньорството на общностно ниво, на ниво квартал, район, около самото училище, чрез съвместни сбирки, микрореферендуми, обсъждане на конкретни проблеми, но също така обучение на местната и училищната администрация за работа в мултикултурна среда, за прилагане на хартата на основни права на Европейския съюз и рамката за демократична култура на съвета на Европа, посочи Попов.
По думите му продължава подкрепата за дуалната система на обучение. Тази процедура има за цел да стимулира партньорствата между училище и работодатели и да насочи повече ученици в професионалното образование към дуална форма на обучение.
„През настоящия програмен период също така искаме да мащабираме някои от националните програми на Министерство на образованието и науката и със 17 милиона лева ще подкрепим междуинституционалния механизъм за обхват на деца и ученици от предучилищна и училищна възраст за включване в задължително образование“, добави Попов.
По думите му предстои да започнат два много важни проекта, с конкретен бенефициент в МОН, но в тях участват всички училища в страната. Те са насочени към промяна на нашия образователен модел от система на изоставане към система, която развива уменията и компетенцията на децата и учениците. Единият проект на стойност 246 милиона лева е насочен към дигитална трансформация на училищното образование. Той ще надгради дигиталната раница с достъпно, безплатно образователно дигитално съдържание.
Вторият важен проект е насочен към именно ефективно прилагане на компетентностния модел в преподаването, но и в изпитването. Предвижда се е създаването на професионални училищни общности и промяна на учебните планове и програми.
Друга процедура за 35 милиона лева цели подготовката на ромите за явяване на Държавен зрелостен изпит и кандидатстване във висше училище, посочи още Попов.
Той съобщи също, че на 29 април в град Пловдив пък ще се проведе Комитет за наблюдение на програма „Образование“. Там сме предвидили Комитетът да гласува и да одобри критериите за още пет операции, които също са изключително важни за образователната система“, каза още Иван Попов.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина