site.btaЗа последните пет месеца осуетихме опити на 7000 мигранти да преминат общата ни граница, каза посланикът на Турция Айлин Секизкьок


Мигрантският натиск върху нашата обща граница е голям, правим всичко, което зависи от нас, за да предпазим България от още по-сериозен наплив от нелегални мигранти, заяви посланикът на Турция у нас Айлин Секизкьок в интервю за предаването „Събуди се“ на Нова телевизия. За последните пет месеца осуетихме опити на 7000 мигранти да преминат общата ни граница, а 3000 приехме обратно, каза тя. Според нея България трябва да подобри охраната на границата с нова техника – дронове, радари, още жива сила и в реално време като на терен граничните екипи на двете страни да си сътрудничат по-добре.
„2022 г. беше изключително трудна и за Турция. Проблемът идва от изток. Миналата година, въпреки всичките ни усилия, повече от 300 000 мигранти са влезли нелегално в Турция, което означава, че някак са успели да преодолеят границата. Повече от половината - 145 000, бяха върнати обратно към техните страни. Знаете, Турция не е тяхната цел. Те искат да отидат в Европа. Миналата година успяхме да пресечем опита на 30 000 души, които се бяха отправили именно натам. Това е огромна цифра. Също така, приемаме обратно тези, които се връщат. Около 10 000 мигранти се върнаха от България“, обясни тя. Посланикът отбеляза, че за тази година натискът все още е факт.
След изборите в Турция предизвикателствата пред президента и правителството са огромни, посочи още посланик Айлин Секизкьок.
„Във външнополитически план ситуацията е нестабилна. В икономически също – има огромна инфлация и срив на лирата и с катастрофалните последици от разрушителното земетресение. Но важното е, че президентът Ердоган е политик с опит, правителството - също. Хората имат доверие, че ще са способни да решат тези проблеми. Вярвам, че това се отнася не само за Турция, но и за международните ни партньори“, отбеляза дипломатът.
Посланикът поздрави новия министър-председател и новите министри в България. Тя посочи, че се надява сътрудничеството между двете страни да продължи, защото, по думите ѝ, има още много проекти, които тепърва трябва да се изпълнят.
„През последните две години, въпреки вътрешните проблеми и липсата на редовно правителство, двустранните ни отношения достигнаха най-високата си точка. Това е факт. Успяхме да изпълним много проекти – разширихме пункта и открихме нови трасета на „Капитан Андреево”, което ще улесни трафика и преминаването на камиони. Дългосрочното споразумение за доставки на газ от Турция, което беше подписано преди няколко месеца, е ключово за енергийното сътрудничество между двете страни. И не само - ефектът му е важен и за региона“, изброи Айлин Секизкьок.
За икономическите отношения между Турция и България, тя отбеляза, че през изминалата година търговията се е увеличила с 14% и достига 7 млрд. евро. „Нашата цел е 10 млрд., което е напълно постижимо в следващите години. Инвестициите тук също се увеличават и работим за това“, каза тя.
За земетресението, което разтърси Турция в началото на годината, посланик Айлин Секизкьок припомни, че щетите са катастрофални. „Загубихме повече от 50 000 души, 3000 сгради се сринаха буквално, повече от 2 милиона души останаха без дом само за една нощ. Това, което правим в момента, е да възстановим инфраструктурата“, каза тя.
Според нея усилията са фокусирани върху две неща. „Първата задача беше да почистим отломките от срутените сгради, за да можем да построим нови. Втората е да намерим временен подслон на хората, които останаха без дом. Част от тях настанихме в общежития и хотели в други градове. За другите буквално изградихме временни градове от контейнери, където в момента живеят близо 1 милион души. Но основата задача, която е най-трудна и най-скъпа, е да изградим градовете отново. Това означава да се построят толкова сгради, че да могат да се настанят в тях 600 000 семейства“, отбеляза тя. По думите й това е огромна и трудна задача, но е започнат строежът на 100 000 сгради. Животът, макар и бавно, се връща бавно в своя ритъм, каза Айлин Секизкьок.
„Щедростта и помощта, която хората и българското правителство ни оказаха по време земетресението, е нещо извън всички рамки. Никога не бях виждала някой да проявява толкова силна състрадателност към Турция. И сме благодарни за това“, каза още посланикът.
/РЗ/
news.modal.header
news.modal.text