site.btaПовече от три хиляди жители на Шуменска област чакат решения от ТЕЛК


Над 3000 жители на Шуменска област с различни заболявания чакат за освидетелстване или преосвидетелстване от Трудово-експертната лекарска комисия (ТЕЛК). Задълбочаващият се проблем е заради това, че за хората от цялата област работи само една подобна комисия, след закриването на втория състав на ТЕЛК в Нови пазар. Това стана известно по време на дискусия в областната администрация в Шумен по повод утрешния Международен ден на хората с увреждания.
Заради забавени решения на ТЕЛК – Шумен има и много хора, на които им е отнета инвалидната пенсия. Някои са останали без никакви доходи, а други - и без личен асистент. Сред чакащите за решения от комисията са и деца, бе съобщено на срещата.
„На ден средно се подават между 30 и 40 заявления от хора, които желаят да бъдат освидетелствани или преосвидетелствани", отбеляза председателят на ТЕЛК-Шумен д-р Валентина Манолова. Според нея проблемът е възможно да се реши, ако заработят още две комисии на ТЕЛК за областта, а лекари, желаещи да влязат в състава на подобни комисии, може да се намерят, само ако им се предложат по-високи възнаграждения.
„През ден получаваме жалби от недоволни граждани, които са в правото си. Проблемът с ТЕЛК-Шумен е наистина много сериозен, в продължение на вече повече от една година, след закриването на втория състав в Нови пазар. Проблемът е, че няма желаещи лекари да работят в ТЕЛК“, каза директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Пепа Калоянова. Тя припомни, че многократно е изпращала писма "до всички лекари в областта, до всички лечебни заведения, до кмета и областния управител, както и доклади до Министерството на здравеопазването". Отговорът от София беше, че проблемът съществува, но се очакват законодателни решения. А досиетата се трупат, вече станаха изключително много, каза още Калоянова.
Заместник-областният управител на Шумен Христо Павлов, който ръководеше заседанието, пое ангажимент отново да напише писмо за съществуващия проблем до Министерството на здравеопазването. Шуменски депутат също е уведомен за проблема, с очакване да бъде поставен за разглеждане и в Здравната комисия на Народното събрание.
По време на дискусията бяха разисквани и въпроси, свързани с достъпа на хората с увреждания до здравеопазване, образование, трудова заетост и възможностите за осигуряването на достъпна среда и социален живот за тях.
/МК/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text