site.btaЦъркви и манастири на Балканите, в които се съхраняват чудотворни икони и свети мощи, са показани в постерна изложба в Пловдив


По повод християнския празник Успение на Пресвета Богородица в изложбеното пространство на Културен център „Тракарт" в Пловдив е представена постерната изложба „Чудотворни икони и свети мощи на Балканите".
Тя е дело на екип изследователи от Центъра за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет "Св. Климент Охридски" и се осъществява с подкрепата и партньорството на Държавния културен институт към Министерството на външните работи.
Изложбата е впечатляваща, защото това е един виртуален разказ, в който има изключително много документални снимки и богата история, каза в приветствието си Илиян Лолугов, началник на отдел "Културна политика" в Института. В експозицията са включени 24 пана, показващи църкви и манастири, в които се съхраняват чудотворни икони и свети мощи като скъпоценни реликви.
Изложбата е мост, който ни превежда през вековете, дори на тъмното робство, когато вярата се е запазила с цената на много усилия, но и мост между всички държави на Балканите, който ни показва колко си приличаме, отбеляза Лолугов. Освен на български манастири, сред които са Рилският, Бачковският и Троянският, са включени снимки и информация от Ватопедския и Иверския манастир - Гърция, Студеница - Сърбия, Савина - Черна гора, "Св. Йоан Владимир" край Елбасан - Албания, Бигорски манастир - Република Северна Македония.
В тази изложба ние можем да проследим и духа на България, който по един или друг начин се е отразил в европейската култура. Това коментира скулпторът Георги Иванов - Жорж Трак, домакин на събитието. Според него експозицията символизира живата вяра, която е неподвластна на времето, съхранена е и продължава да се радва на интереса на християните. Ако продължаваме да бъдем народ, то е вследствие на нашата вяра, каза още скулпторът.
/ИС/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text