site.btaЗа гратисен период и въвеждане на зелен сертификат и за производствените предприятия, държавни и общински администрации, настояват от Сдружението по туризъм в Кюстендил
BOBSTH 17:21:01 21-10-2021
RI1719BO.021
Кюстендил - предложение - зелен сертификат
За гратисен период и въвеждане на зелен сертификат и за производствените предприятия, държавни и общински администрации, настояват от Сдружението по туризъм в Кюстендил
Кюстендил, 21 октомври /Елица Иванова, БТА/
За осигуряване на гратисен период, в срок не по-малък от един месец, за изпълнение на заповедта на здравния министър, с която се въвеждат допълнителни временни противоепидемични мерки за засегнатите отрасли, настояват в писмо до министрите на здравеопазването и туризма, областният управител на област Кюстендил и изпълнителното бюро на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация /БХРА/ от Сдружението по туризъм в Кюстендил, в което влизат представители на ресторантьорския и хотелиерския бизнес. От сдружението настояват и за едновременно въвеждане на задължителен зелен сертификат за всички отрасли и сектори, упражняващи стопанска дейност, включително и производствените предприятия, държавните и общински администрации, агенции и ведомства.
В писмото, изпратено днес, след заседание на представителите на бранша, от сдружението в Кюстендил изискват и задължително включване на тест за антитела, като условие за издаването на зелен сертификат.
"При неизбежна нужда за евентуално въвеждане на нов локдаун, той да обхваща целия стопански живот на страната, с изключение на магазини за хранителни стоки, аптеки и банки, доставчици на куриерски услуги и телекомуникационни оператори и да бъдат приложени икономически мерки за обезщетения на затворените бизнеси и персонал", се казва още в предложението.
Допълнителните временни противоепидемични мерки в голямата си част, засягат и грубо ограничават стопанската дейност на заведения за хранене и развлечения по смисъла на чл.124 от Закона за туризма. Въпреки дискриминативното отношение, ние сме убедени, че масовата ваксинация е най-прекият път към връщане на нормалния живот на обществото и се ангажираме да съдействаме максимално за ускоряване на процеса. За нас остава необяснимо обаче противопоставянето на браншове и въвеждането на мерки, които засягат определени бизнеси, а цели сектори (администрация, производство и всички сфери на стопанска дейност) остават извън погледа на здравните власти. Не искаме нищо повече от справедливост, равни условия и възможности, каза председателя на Сдружението по туризъм в Кюстендил Станислав Георгиев.
Според него, отправените искания са условие за оцеляването на бизнесите им и справянето със задълбочилата се здравна, социална и финансова криза.
"Призоваваме държавата, в лицето на здравния министър, да се отнесе отговорно към поставените въпроси и да предприеме мерки по корекция на заповедта в най-кратък срок. В противен случай, сме готови да предприемем всички позволени от закона действия, необходими за физическото и икономическо оцеляване на бизнесите, запазването на работни места и най-вече на здравето на населението, както на локално, така и на национално ниво. Ще работим по правилата и ще спазваме мерките, само ако държавата наистина се вслуша в нашия глас и предприеме разумни и навременни действия", заявяват още кюстендилските хотелиери и ресторантьори.
/РИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина