site.btaИзложба показва духът на българската шевица в Етнографски музей - Пловдив
BOBSTH 10:31:31 31-05-2017
MH1030BO.028
Пловдив - етнографски музей - изложба - шевица
Изложба показва духът на българската шевица в Етнографски музей - Пловдив
Пловдив, 31 май /Таня Благова, БТА/
В Регионален етнографски музей - Пловдив, на 1 юни, ще бъде открита изложбата "Духът на българската шевица", на клуб "Българка" към НЧ "Възраждане 1983" - Старинен Пловдив, съобщиха от пресцентъра на музея.
От създаването си до сега, вече 40 години, клубът има портфолио с над 4 000 творби от колоритното шевично многообразие на различните региони на страната, 40 изложби и привлича все повече везбарки. Това разказват ръководителите на клуб "Българка" Мария Андонова и Недялка Пантушева, като по думите им техни творби са включени в двутомния албум "Българска народна шевица" на Елена Тодорова.
В културно-просветния център /НЧ "Възраждане 1983"/ в Старинен Пловдив майсторките на нашенската шевица от клуб "Българка", имат възможност да развиват и да популяризират традиционната везбена орнаментика. Също така издирват оригинали от територията на цяла България, които вплитат в новите си идеи, както и да възстановяват позабравени техники във везбата и плетивото, които прилагат в съвременния бит и облекло.
Изложбата "Духът на българската шевица" може да бъде видяна до 14 юни в Етнографски музей - Пловдив.
/МХ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина