site.btaЕК бие тревога за независимостта на медиите в Румъния, но борбата с корупцията продължава да дава положителни резултати, според доклад


Румъния не е предприела мерки за укрепване на независимото управление и редакционната независимост на обществените медии, а финансирането на частни медии от политически партии и държавни органи е довело до увеличаване на непрозрачната политическа реклама. Това посочва Европейската комисия в шестия си годишен доклад за върховенството на закона, който проследява ситуацията във всички държави членки, съобщават румънски медии.
Заплахите и тормозът над журналисти продължават да са проблем в Румъния, а политическият натиск върху редакционната независимост оказва влияние върху работата на журналистите, се посочва още в доклада, публикуван от ЕК вчера и цитиран от местните медии.
Същевременно Румъния е постигнала напредък в изпълнението на препоръките на Венецианската комисия относно независимостта, качеството и ефективността на съдебната система и е отбелязала „значителен напредък“ в изпълнението на препоръките за съдебната система до 2024 г., съобщи Министерството на правосъдието във връзка с доклада на Комисията.
В доклада за Румъния е отбелязано също, че „властите в Букурещ продължават да показват положителни резултати в борбата с корупцията, включително по дела за корупция по високите етажи на властта“, съобщи Националната дирекция за борба с корупцията (DNA), цитирана в прессъобщение, изпратено днес до Аджерпрес.
БТА припомня, че след присъединяването на Румъния и България към ЕС Европейската комисия въведе Механизъм за сътрудничество и проверка, при който с доклади - първоначално на шест месеца, а след това веднъж годишно, подготвяше оценки и препоръки за съдебната реформа, борбата с корупцията и борбата с организираната престъпност в България.
През 2019 г. ЕК реши да прекрати издаването на доклади за България заради достатъчно изпълнение на препоръките, като дотогава бе издала 17 оценки. През 2023 г. Европейската комисия официално съобщи, че прекратява Механизма за сътрудничество и проверка.
От 2020 г. ЕК въведе общ годишен доклад за състоянието на върховенството на закона във всяка от държавите в ЕС.
В частта за Румъния на тазгодишния доклад за върховенството на закона Европейската комисия е отбелязала, че през 2024 г. Националната дирекция за борба с корупцията (DNA) е получила 391 окончателни присъди и е продължила да води наказателно преследване по сложни дела въпреки значителното работно натоварване и многобройните незаети работни места, отбелязва DNA в прессъобщение, изпратено днес до Аджерпрес.
Антикорупционната прокуратура потвърди в прессъобщението твърдия си ангажимент да допринесе с работата си за укрепване на върховенството на закона и за ефективна борба с корупцията в Румъния.
В доклада Европейската комисия признава "положителни резултати в борбата с корупцията, включително в делата за корупция по високите етажи на властта", но посочва, че в резултат на решенията за давностни срокове, румънските съдилища са прекратили много дела за корупция.
Европейската комисия констатира също, че Румъния не е постигнала „никакъв напредък“ при въвеждането на правила за лобиране за членовете на парламента.
/МД/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина