site.btaПротегнатата за благодарност ръка е най-голямата награда за социалния работник, казва директорът на Домашния социален патронаж в Разград
BOBSTH 15:20:01 28-03-2019
AM1519BO.010
Разград - патронаж - награда
Протегнатата за благодарност ръка
е най-голямата награда за социалния работник,
казва директорът на Домашния социален патронаж в Разград
Разград, 28 март /Садет Кърова, БТА/
Протегнатата за благодарност ръка е най-голямата награда за социалния работник. Това каза в интервю за БТА директорът на Домашния социален патронаж в Разград Янка Георгиева. За показан висок професионализъм, дългогодишна, успешна и целенасочена работа ръководената от нея социална услуга получи колективната награда "Почетен знак за принос към развитието на социалните услуги в Община Разград". Призът се връчва по повод Деня на социалната работа и социалния работник.
"Приемам това високо отличие като оценка не само за мен, но и за всички работещи в патронажа. Наградата е отговорност и мотивация, оценка за труда, който полагаме и за постигнатото", каза Георгиева. Тя изказа своята благодарност на Инициативния комитет, направил предложението за удостояване на Домашния социален патронаж в Разград с отличието, на общинската администрация в лицето на кмета д-р Валентин Василев и неговия екип за подкрепата, доверието и вярата, за усилията, които полага да съдейства и улеснява работата на патронажа, както и на Общинския съвет за изказаните добри думи за услугата и присъдената награда.
Домашният социален патронаж в Разград
предоставя комплексно обслужване на над 700 души
Домашният социален патронаж е първата и най-голяма социална услуга на територията на община Разград, предоставяща грижи и помощ в обичайна домашна среда. Освен готова храна патронажът предоставя и социални услуги на своите потребители, съгласно индивидуалните потребности и личния избор, като пакетът дейности включва съдействие за доставка на лекарства, заплащане на битови разходи, снабдяване с технически помощни средства, почистване, административни услуги, връзка с близки и родственици. Услугата се предоставя на 455 лица на територията на община Разград, в т.ч. в общинския център и селата Гецово, Осенец, Дряновец и Дянково.
"Ежедневно се сблъскваме със самотата, болката и страданието на стотици хора. Хора, които много често нямат близки и служителите на институцията са единствените, които им отварят вратата, единствените, които споделят болката, тъгата, радостта и проблемите", пояснява директорът на социалната услуга Янка Георгиева. Тя допълва, че не са малко случаите, при които откриват клиенти в безпомощно състояние и по думите й само бързата и адекватна намеса предотвратява необратими последствия.
С оглед удовлетворяване нуждите и потребностите на общността, Община Разград чрез ДСП реализира и редица проекти по национални и оперативни програми, насочени към най-уязвимите и рискови групи в обществото. От 2009 г. патронажът предоставя социалната услуга обществена трапезария по националната програма "Обществени трапезарии" на 50 лица. От 2016 г. топъл обяд се предоставя на още 50 потребители по оперативната програма "Храни". И така броят на обслужваните лица в този аспект става 555 потребители, посочва Георгиева. Тя добавя, че през 2016 г. по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" е изграден Център за почасово предоставяне на услуги за социално включване, като от 2018 г. създаденият център е включен в администрацията на патронажа. Дейностите личен асистент се предоставят на 40 лица, а домашен помощник на 94. Не мога да не споделя задоволството си от това, че с всички тези дейности Домашният социален патронаж реално обслужва близо 700 потребители, допълва директорът на социалната услуга.
Липсата на кадри е основен проблем
за Домашния социален патронаж в Разград
Като основен проблем в ежедневната работа директорът на Домашния социален патронаж посочва липсата на кадри, квалифициран персонал, както за длъжностите в сектор помощен и допълващ процеса персонал, така и за специализираните длъжности. Нашите дейности не са атрактивни, работим с хора в нужда с редица проблеми, рискове и страдания. Хората, които имат воля и желание да работят в тази среда не са много, обяснява Янка Георгиева. По думите й не всеки би могъл да извършва дейности, свързани с помощ от всяко естество, да има воля, желание и готовност да усвоява тази професия и да практикува същата. Изисква се, освен знания и умения, и голямо сърце, и душа. Затова ние казваме в нашите среди, че социалната работа е не само професия - тя е кауза, призвание, мисия, казва специалистът. Като друг проблем и предизвикателство тя изтъква необходимостта от професионална подготовка за придобиване на базови знания и умения за помагащите длъжности.
Нарастващите нужди на общността от една страна, новите услуги, наложените европейски стандарти, изискват професионална грижа и компетенции. Това ни поставя пред предизвикателството за въвеждане на алтернативен модел и форма на квалификация и преквалификация в социалната сфера, казва Георгиева. Тя допълва, че благодарение на отговорността и активната роля на ръководството на община Разград се обновява остарелият автомобилен парк, също сред проблемите на патронажа.
Редица са доброволческите мероприятия,
които колективът на патронажа развива и подкрепя
Редица са дейностите и доброволческите мероприятия, които колективът на Домашния социален патронаж развива и подкрепя. Като пример може да бъде посочено близо шестгодишното активно участие и съдействие за реализиране на ежегодните благотворителни кампании на германската фондация "Феломена", обяснява Янка Георгиева. Тя посочва, че всяка година тази фондация организира и реализира благотворителни инициативи по предоставяне на дрехи, обувки, коледни подаръци, одеяла и завивки за Разградска област, в това число и за патронажа. По думите й осигурените средства са особено значими и необходими най-вече за потребителите на трапезариите и изпадналите в кризисна ситуация възрастни хора. Активна е и подкрепата на колектива, която оказва други социални услуги на територията на общината при възникнали потребности и проблеми.
Организацията и колективът работят и в насока разширяване помощта към рисковите групи в обществото в домашна среда, чрез включване на доброволчески труд от страна на ученици и младежи. Според директора на Домашния социален патронажа по този начин се повишава културата на общуване и моралните ценности у младите хора, променят се обществените нагласи за грижите към болните и самотни възрастни.
Най-голямата награда в нашата работа е удовлетворението, че си помогнал на човека да се справи с проблема, че си му показал светлината в тунела, коментира Георгиева. Няма нищо по-ценно от усмивка в детските очи, надежда и вяра в погледа на болния, изоставения, отчаяния, протегната за благодарност трепереща ръка на самотния възрастен човек, обобщава Янка Георгиева./АМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина