site.btaНашето първо Еньовско хоро бе красив празник на българската традиция, каза пред БТА Ива Костова, ръководител на ансамбъл „България“ в Лондон


Нашето първо Еньовско хоро, състояло се на 22 юни в Bishops park в Лондон, се превърна в красив летен празник на българската традиция. Събитието ни съвпадна и с Деня на българския фолклор, съобщи за рубриката „БГ Свят“ на БТА Ива Костова, професионален танцьор, хореограф, преподавател и ръководител на Фолклорен ансамбъл (ФА) „България“ в Лондон и Фолклорен ансамбъл „България“ в Бейзингстоук, Великобритания.
„Дори и времето беше с нас. Усилията на моите момичета и момчета от Фолклорен ансамбъл „България“ в Лондон си заслужаваха. Те са виновниците да се наемем да организираме нашето първо Еньовско хоро. Убедиха ме, че имаме нужда да го направим за всички любители на българските традиции и фолклор. За пореден път доказваме, че когато се обединим, можем да направим чудеса, независимо че сме далеч от България“, посочи тя.
Ива Костова добави, че най-малката участничка е била четвъртокласничката Ванеса Димитрова от Българското училище „Букваран“ в Лондон. Включили са се Фолклорен ансамбъл „България“ в Бейзингстоук, Фолклорен фитнес „Гергьовден“, Самодеен танцов състав „Златни пендари“ и „Фолклорно настроение Рочестър“, Фолклорна танцова група „Буенец“, Фолклорна танцова група „Жар“ в Лондон, Танцов клуб „Пагане“ в Лондон и Фолклорен ансамбъл „България“ в Лондон, който е бил и домакин.
По думите ѝ по време на събитието са се изявили и певчески групи - мъжки хор „Български завет“, специалните им гости от Лондонски български хор и хор „Лондонче“ с ръководител Деси Стефанова, както и Абигейл, Магдалена, София и Преслава от школата за пиано и пеене на Роси Китанова.
Ива Костова разказа и че по време на Еньовското хоро са били представени и български бизнеси: Royal Needle - бродерия на български шевици; Маргарита Шопова с „България в сърцето“ - производител на народни носии и всичко, свързано с фолклора; Айтен Чирак - плетиво; Miracle Woman - натурална козметика; Стоян Тодоров - производител на пчелен мед от семейна ферма в Южна България; Bulgarian Businesses, Fast Klean и Антоанета Цочева с академия „Winer in Life“. А също и Умит от Казахстан - сребърни изделия.
„За музиката отговаряше нашият невероятен озвучител Лъчезар Димитров. За снимките се погрижиха Ева Минчева, Петя Никифорова и Николай Найденов, който направи и видеа“, добави Костова.
Тя изказа благодарност към всички участници, бизнеси и най-вече към нейните момичета и момчета от Фолклорен ансамбъл „България“ в Лондон и техните близки и приятели, без които по думите ѝ е нямало да го има това Еньовско хоро.
Фолклорен ансамбъл „България“ в Лондон и Фолклорен ансамбъл „България“ в Бейзингстоук участваха и в десетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“, който се състоя в Лион, Франция, в началото на месец юни. По този повод пред БТА Ива Костова разказа повече за историята на двата ансамбъла.
ФА „България“ в Лондон е създаден през есента на 2013 година, а идеята за него се е породила, когато Костова за първи път среща хора, които за нея са истинското определение на думите „любители на българския фолклор“. „Първата ми среща в зала с непрофесионални танцьори ме накара да се замисля кое е било, е и ще бъде важно за нас, българите, а именно обединението и приемането на хората с любов“, сподели тя.
Към момента групата наброява повече от 40 души на възраст между 16 и 73 години. Най-възрастният ни танцьор се казва Брайън Хърст и е англичанин. Много се гордеем с неговите постижения и обожаваме чувството му за хумор. Отскоро в нашата група „Първи стъпки в народния танц“ се присъедини и Тео, който е италианец и причината да започне да танцува с нас е любовта му към нашия фолклор. Справя се чудесно, добави Ива Костова.
ФА „България“ в Бейзингстоук е създаден през януари 2019 година, като идеята за него се е породила, след като Костова започва да преподава в Българското училище „Зора“ в Бейзингстоук.
„По това време преподавах български танци на децата в училището и имах възможност да ги съчетая и с танци с родителите по тяхна молба. Така и малки, и големи се пренасяха духом в България и опознаваха танците, традициите и корена си“, сподели Ива Костова. В момента групата наброява 20 души, като вече имаме две поколения, танцуващи заедно, добави тя.
За себе си Костова разказа, че е трето поколение танцьор и като такава счита за лична мисия „съхраняването, предаването и разпространението на българския богат, шарен и необятен фолклор по света“.
„Завършила съм Националното училище за танцово изкуство в София и Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. В България съм танцувала в трупата на Нешка Робева и в Национален фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“, където моят дядо Александър Александров (Сандо Шопа) е бил един от първите танцьори“, допълни тя.
С видеа от Еньовското хоро, показващи изпълнения на Фолклорен ансамбъл „България“ в Бейзингстоук и Фолклорен ансамбъл „България“ в Лондон, може да се запознаете тук:
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина