site.btaФолклорна група „Веселие“ от Милано започна рубриката, в която разказва за своите танцьори


Фолклорна група „Веселие“ от Милано, Италия, започна нова рубриката на Фейсбук страницата си, в която ще разказва за своите танцьори.
„В тази рубрика ще ви срещнем с някои от нашите танцьори – с техните думи, мисли и емоции. Ще се опитаме да предадем поне малко от онова, което изпитваме всеки път, когато се хванем на хорото“, написаха от формацията в социалната мрежа.
В първото видео „Веселие“ представя своята танцьорка Ася.
„Когато се хванем на хорото, ние ставаме едно цяло. Прехвърляме си енергия, чувство, всичко. Това е магията – на народните танци, на самата група, на нашия маестро… За първи път ми се случва такова нещо. Влюбена съм в танците”, коментира тя.
„Ася го казва най-добре – магията на хорото не е само в стъпките, а в хората около теб“ – заявяват от „Веселие“.
„Гордеем се с всички, които са част от нашето голямо семейство“, написаха от формацията и разказаха за себе си: „Веселие“ не е просто училище по народни танци – това е място, където три пъти в седмицата споделяме емоции, усмивки, обичта си към танца и обичта си към България, към българските ритми, към богатството на фолклора ни. Създаваме приятелства и преживяваме заедно магията на хорото – онова усещане, че когато се хванем за ръце, ставаме едно цяло“.
Фолклорната формация благодари на маестро Станимир Минев за това, че води групата „с толкова много отдаденост, че винаги е готов да помогне, че се грижи за всички нас и работи неуморно, за да растем и да се развиваме заедно“.
„От скромно начало – група родители, които танцуват, докато децата им са в час – днес формацията обединява над 40 души, водени от силна емоция към българския фолклор и жива връзка с традицията“, разказаха по-рано от екипа на „Веселие“ за рубриката „БГ Свят“ на БТА.
„Сцената за „Веселие“ е място не само за изява, но и за празник. Уникалните неравноделни ритми, пъстрите носии и българските шевици вдъхновяват танцьорите и създават усещане за споделена идентичност. Името на групата е съвсем неслучайно – „Веселие“ символизира радостта от съхраненото българско в сърцето на Европа“, добавиха от формацията.
Репертоарът на групата включва разнообразни танцови произведения от всички етнографски области на България – от добруджански ритми до шопски хора.
Преподавател и хореограф на „Веселие“ е Станимир Минев, чийто професионален път започва още в детска възраст. Завършил Държавното хореографско училище в София (дн. Национално училище за танцово изкуство) през 1987 г. в класа на Николай Колев. От 2013 г. живее в Милано, където популяризира българските народни танци сред сънародниците ни в Италия.
/ИКВ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина