site.btaУченици от училище „Св. св. Кирил и Методий” в Атина посетиха Пловдив, Калофер, Карлово и Сопот по време на образователна екскурзия


Ученици от Българското неделно училище (БНУ) „Св. св. Кирил и Методий” в Атина бяха на образователна екскурзия в България, която е част от националната програма „България - образователни маршрути“, финансирана от българското Министерство на образованието и науката (МОН). Това става ясно от публикации във Фейсбук страницата на просветното средище.
Възпитаниците на БНУ разгледаха забележителности в Пловдив, Калофер, Карлово и Сопот, посочват в своя сайт от МОН.
„Групата беше и в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Учениците бяха посрещнати от заместник-ректора по международна дейност доц. д-р Борян Янев и директора на Университетската библиотека г-жа Милка Янкова. Те обсъдиха възможностите за реализация на младите хора в България и като студенти в университета. Всички ученици получиха книги от съвременни български писатели и посетиха лекция по съвременен български език“, добавят от Министерството на образованието и науката.
От неделното училище съобщават, че групата ученици е посетила и Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив:
„БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Атина изказва най-сърдечна благодарност към д-р Петко Георгиев – главен библиотекар от отдел „Специални сбирки“ за професионалната организация и сърдечно посрещане! С колекцията от ценните издания на Пловдивската народна библиотека и великолепна презентация, духът на българския родов корен е извор, от който българчетата зад граница ще черпят потребността да са личности със своя история и национална идентичност“.
От учебното заведение изказват благодарност и към на „Арда тур“ и Красимир Ганев за „загрижеността, удобното и приятно пътуване по време на екскурзията“.
Както БТА писа, в училище „Св. св. Кирил и Методий“, което през септември 2024 година откри новата учебна година за 21-ви път, се приемат деца в предучилищни групи – на възраст три-четири и пет-шест години. Обучават се и ученици от първи до 12. клас. Преподаваните предмети са български език и литература, също така история и география на България. Училището предлага присъствена и дистанционна форма на обучение, както и паралелки за деца, които не владеят български език.
В просветното средище има и извънкласни дейности – изобразително и приложно изкуство, часове по народни танци, както и часове по художествено слово. Училището издава и удостоверения за проведено обучение по съответните предмети за съответен клас, а в края на обучението си учениците имат възможност да сертифицират знанията си по български език пред Департамента за езиково обучение към Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
/ИКВ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина