site.btaЦърковното песнопение украсява Божествената литургия, казва диригентът на хора към катедралния храм в Ловеч Димитрина Дренска


Целият православен свят се подготвя за предстоящото Възкресение Христово. Във всички храмове на Великден ще има тържествени служби. Ловчанският митрополит Гавриил ще оглави църковното служение в катедралния храм „Св.св. Кирил и Методий“ в Ловеч. Неизменна част, както от литургиите за празниците, така и от неделната служба, е църковният хор към катедралата „Достойно есть“, който вече шеста година е красиво допълнение към богослуженията. Църковното песнопение украсява Божествената литургия, казва диригентът на хора Димитрина Дренска
По думите й, целта на църковното пеене е то да звучи така, че който идва на служба в молитвения дом да се отдаде на мислите си и на молитвите към Бог. Диригентът залага на българската традиция, на пеенето на старобългарски език и на песнопения от български композитори.
Началото е на 14 септември 2016 г.
Началото на църковния хор „Достойно есть“ към катедралния храм „Св.св. Кирил и Методий“ в Ловеч е поставено на 14 септември 2016 г., когато са се събрали Дренска и още три жени.
„Тогава дори не можех да си мечтая, че ще стане хор. Идеята беше да пеят на службите в храма певци. Така започнахме“, каза Дренска. Дотогава не се е занимавала с вокална работа, а с инструментална музика - водела е акордеонен оркестър.
Предложението за създаване на хора е дошло от свещеноиконом Михаил Ковачев, председател на храма. „Даже не се и замислих. Някакво вътрешно усещане, че трябва да се работи на тази нива“, споделя диригентът.
Постепенно към четирите жени се присъединявали още. Днес хорът наброява 15 хористки, които всяка неделя пеят на църковните служби и литургията.
„Започнахме от едногласно пеене. Сега вече сме стигнали до тригласно. Малко по малко се развиваме, и с Божията помощ напредваме. Стараем се да пеем красиви, хубави песнопения, за да украсяваме с пеенето Божествената литургия“, добави Дренска.
По думите й, истински хорът е станал на втората година, когато са научили цялата литургия. Тогава са направили първия си концерт, за да се представят на ловчалии.
Името на хора е избрано от отец Михаил и Ловчанския митрополит Гавриил, след като хористките са предложили четири варианта. „Достойно есть“ - това е песнопение, част от литургията, което възхвалява Богородица. За мен е много важно, защото ние сме жени, и някак си ни подхожда да носим името на нейното песнопение и тя да бди над нас“, заяви Димитрина Дренска.
Хорът не е професионален, има няколко музиканти, но повечето са с различни професии.
Всички са отдадени и с обич пеят за Бог
„Всички са много отдадени и обичат хора, идват редовно на репетиции, на литургии. Може би всяка една от тях има различен мотив, за да идва. В крайна сметка им харесва пеенето в църквата и това, че пеят за Бог и жертват свободното си време за това“, посочи още Дренска.
По думите й, руснаците казват на диригента на църковния хор „регент“. Това значи началник на хора. „Имаш служба и ти трябва да си всяка неделя на този пост, за да украсим Божествената литургия. Аз се чувствам като войник на пост. Някои от хористите може да си позволи да отсъства. Аз трябва да направя така, че хорът да звучи добре и миряните да не разберат проблемите горе на балкона в църквата“, добави диригентът.
След службата в неделя тя се чувства радостна, одухотворена и заредена със сила и енергия за работната седмица. „С нетърпение чакам да ми свърши работният ден, за да дойда на репетиция, да се срещна с хористките, да си пеем нашите молитви, да общувам с тях. Те ме зареждат, радват ме. В неделя след службата все едно, че имам крила“, споделя Дренска.
Най-малката хористка е нейната внучка - първокласничката Йоана Дренска. „Харесва ми да се моля на Господа, защото това е приятно и успокоително“, каза малката Йоана, която мечтае да стане певица.
Сред хористките е и музикалният педагог Юлиана Близнакова. По думите й, това, което я кара да е част от хора, са вярата и изключителното удоволствие да пееш в съзвучие със съмишленици, да правиш музика с хора, които мислят като теб. „Предизвикателство е да си част от едно голямо цяло и да създаваш уникална хармония, да я пренасяш към сърцата на хората, които са в храма. Приятно е, но не е лесно, защото трябва абсолютна убеденост в това, което правиш, осъзнаване на текстове, на смисъла на посланията им, а те са част от светата литургия. В същото време да го съчетаеш с добро владеене на пеенето на православната музика“, заяви Близнакова.
За Анна Съботинова пеенето в църковния хор е семейна традиция. Нейната баба, която е рускиня, също е била църковна хористка. „Когато живеехме в Русия, тя ми разказваше и пееше молитви. Още тогава това малко зрънце е паднало в детската ми душа. Винаги съм се надявала, че ще имам тази възможност да пея като моята баба. Този момент чаках с години. За мен това е удоволствие, голямо психическо и душевно разтоварване, вдъхновение и чувство, че служиш на Господ, който ти е дал този глас“, сподели Съботинова.
Според хористката Пламена Златанова църковното пеене лекува. В тази му чудодейна сила се е убедила самата тя, след като се е излекувала без лекарства. „Проповедта е много важна, обръща ти се мирогледът, виждаш нещата по нов начин“, каза Златанова.
Миряните ще могат да се насладят на красотата на гласовете на църковния хор „Достойно есть“ навръх Възкресение Христово.
/ПП/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text