Закриха художествената галерия в Старинния Несебър с решение на Общинския съвет
Общинският съвет в Несебър закри художествената галерия в стария град. Решението е от днешното редовно заседание на съветниците. Точката под номер 10, свързана с бъдещето на галерията, бе предложена да отпадне от дневния ред, но съветниците гласуваха тя да бъде разгледана. Така с мнозинство бе взето решение да бъде прекратен достъпът до галерията, където творците представят своите творчески изяви, а помещението да бъде предоставено на Средно училище "Любен Каравелов" за извънкласни занимания на учениците.
Минути преди заседанието пред сградата на Общинския съвет на мирен протест се събраха художници, граждани, представители на обществени организации. Те изразиха недоволството си срещу намерението на местната власт да прекрати договора на Дружеството на несебърските художници като наемател на художествената галерия в центъра на Стария град. Те настояваха да бъде удължен договорът за наем на помещението, което в продължение на две десетилетия е било център за многобройни изложби и културни събития.
В залата, където бяха и част от протестиращите настъпи спор, след като кметът на община Несебър Николай Димитров заяви, че не вижда нищо толкова драматично и посочи, че помещението, дадено под наем на Дружеството на несебърските художници се използвало за търговска и стопанска дейност.
Нямаме нищо против художниците и творците, напротив - винаги сме им помагали. В помещението има касов апарат, там се продават картини. Собственикът - Община Несебър по закон решава на кого да отдава под наем, заяви кметът. Той посочи, че освен да търгуват с картини, творците правили единствено по една-две изложби на година.
Излагате се пред цяла България. Не е една изложба, а са много повече. Този Общински съвет слугува само на кмета, а не работи в интерес на обществеността, се чуха викове в залата.
Румяна Йоргова, председател на Дружеството на несебърските художници каза пред журналисти, че за 20 години история, дружеството е организирало над двеста културни събития и традиционни годишни изложби.
Ако кажа, че оставаме без работа, ще е грубо. Никой от нас не е на заплата. Естествено ние трябва да се прехранваме, да - продаваме картини, знаете пазарът на изкуството в какво положение е в България, заяви Йоргова.
Теодора Филипова, член на Дружеството на несебърските художници допълни, че без изкуство и без култура градът започва да умира бавно и постепенно. Преди три месеца сме подали молба в Общината да бъде подновен новият договор. До днес не са получили решение и разрешение за продължаване. Договорът ни изтича днес и трябва да освободим галерията, коментира тя.
По време на сесията организаторите на протеста раздадоха и копия от писмо от Министерството на културата, където пише, че "необходимостта от образователна инфраструктура може да бъде удовлетворена, без да се нарушава дългогодишната традиция на присъствие на изкуството в сърцето на Стария град и без да бъде заличаван един от най-ценните съвременни културни обекти с огромна стойност за местната общност и културния облик на града".
Репортер и оператор - Галя Тенева
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова
/АБ/