site.btaСветовни медии поискаха от Израел да гарантира на журналистите безпрепятствен достъп до Газа


Световните новинарски агенции Франс прес, Асошиейтед прес, Ройтерс и Би Би Си отправиха днес призив към Израел "да разреши влизането и излизането на журналисти в ивицата Газа", след 21 месеца на военни действия, предаде АФП.
"В зоните на военни конфликти журналистите се сблъскват с много лишения и трудности. Ние сме силно обезпокоени от факта, че сега гладът заплашва тяхното оцеляване", посочват четирите медии в съвместно изявление.
"Отново призоваваме израелските власти да разрешат влизането и излизането на журналисти в Газа. От съществено значение е населението на място да получава достатъчно количество храна", се подчертава в текста.
Международни медии заявяват, че са "силно обезпокоени за положението" на своите журналисти в Газа, "които все по-трудно успяват да осигурят храна за себе си и своите семейства". "Тези независими журналисти са очите и ушите на света на терен в Газа. Сега те са изправени пред същите драматични условия, както населението, за което пишат", подчертават медиите.
ООН и неправителствени организации предупредиха за опасността от глад в Газа. Израелското правителство се защити, като заяви, че не е отговорно за недостига на храна там.
През последните дни все повече журналисти съобщават, че са изпаднали в беда в Газа. Те разказват за екстремен глад, липса на питейна вода и нарастваща физическа и психическа умора, които понякога ги принуждават да ограничат отразяването на войната, започнала на 7 октомври 2023 г. след безпрецедентното нападение на "Хамас" срещу Израел. При нападението загинаха 1219 души в Израел, предимно цивилни, според данни на АФП. От 251 отвлечени този ден, 49 все още се намират в Газа, но според израелските въоръжени сили 27 от тях са мъртви.
"От месеци наред наблюдаваме безсилни драматичното влошаване" на условията на живот на няколко сътрудници на АФП. "Тяхното положение днес е непоносимо", се казва в съобщение на тази информационна агенция. Нейната журналистическа асоциация предупреждава, че има опасност "да видим как тези журналисти умират".
Израел обвинява палестинското ислямистко движение "Хамас", че се възползва от страданията на над двата милиона жители на Газа, по-специално като отклонява помощта, за да я препродаде на висока цена, или като стреля по тези, които я очакват, припомня АФП. От октомври 2023 г. Израел налага пълна блокада на Газа, която беше ограничена избирателно в края на май. Тя доведе до тежък недостиг на храна, медикаменти и гориво.
Комитетът за защита на журналистите призова вчера Израел да спре да подлага на глад журналистите и цивилните в Газа.
"Светът трябва да действа незабавно: да защити (тези професионалисти), да ги нахрани, да им позволи да се възстановят, докато други журналисти пристигнат, за да им помогнат", призова регионалният директор на организацията - Сара Куда.
От края на 2023 г. единствените журналисти, които са могли да влязат в ивицата Газа отвън, са влезли там с израелската армия, като техните репортажи са подложени на военна цензура.
Франция заяви, че "рискът от глад" в Газа е резултат от израелската блокада.
"Става въпрос за недостиг, предизвикан от "Хамас", заяви израелският говорител Дейвид Менсер, като обвини палестинското движение, че пречи на разпределянето и разграбва помощта. "Хамас" винаги е отхвърлял подобни обвинения.
При израелската офанзива в отговор на нападенията загинаха 59 219 души в Газа, предимно цивилни, според данни на назначените от "Хамас" здравни власти в анклава. Организацията "Репортери без граници" заяви на 7 май, че при израелската офанзива са загинали и "близо 200 журналисти, от които поне 44 при изпълнение на служебните си задължения" в ивицата Газа.
/ГГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина