site.btaИ двете конкурентни политически сили в Австралия се обявиха за аутсайдери преди утрешните парламентарни избори


И австралийският премиер Антъни Албанезе, и лидерът на опозицията Питър Дътън обявиха, че политическите им сили са в аутсайдерска позиция ден преди парламентарните избори, предаде Асошиейтед Прес.
Албанезе, който оглавява лявоцентристката Австралийската лейбъристка партия (АЛП), днес направи обиколка на източните щати Куинсланд, Виктория и Тасмания. Дътън, който е начело на Либерално-националната коалиция (ЛНК), участва в предизборни мероприятия в щатите Южна Австралия и Западна Австралия.
Министър-председателят припомни пред журналисти, че от 21 г. насам нито един австралийски премиер не е осигурявал на партията си две последователни изборни победи. За последно това се случи през 2004 г., когато тогавашният лидер на АЛП Джон Хауърд стана премиер за втори пореден път.
"Много избиратели все още не са решили как да гласуват", отбеляза Албанезе. "Предстои ни огромно изпитание. Никой не е бил преизбиран след 2004 г.", добави той.
Дътън от своя страна изрази увереност, че коалицията му ще привлече гласовете на колебаещите се избиратели.
Гласуването в Австралия е задължително и много гласоподаватели, които нямат строги предпочитания, все пак отиват до урните, за да не бъдат глобени. Те избират кандидата си в последния момент.
"Смята се, че сме в по-слаба позиция", заяви миналата седмица лидерът на опозиционната коалиция. "Но аз мисля, че много хора ще дадат реален наказателен вот на тези избори, включително и заради убеждението на премиера, че вече е спечелил", добави Дътън.
Това са първите избори в Австралия, на които преобладаващата част от гласоподавателите са млади хора. И двете политически формации акцентираха в предизборните си кампании върху демографските промени. Както АЛП, така и ЛНК обещаха, че ще осигурят помощи при закупуването на първо жилище заради прекалено високите цени на недвижимите имоти.
Друг ключов въпрос в предизборната кампания беше енергийната политика. Опозицията обеща да построи седем финансирани от държавата атомни електроцентрали, които да започнат да произвеждат електроенергия от 2035 г. Лейбъристите от своя страна планират до 2030 г. 82% от енергийната мрежа на Австралия да се захранва от възобновяеми източници. Те предупредиха избирателите, че за да финансира ядрените си проекти, опозицията ще предприеме масови съкращения на държавни служители.
АЛП обвини Дътън, че подражава на американския президент Доналд Тръмп и създаденото от него Министерство на правителствената ефективност (DOGE), обещавайки да закрие над 20% от работните места в държавния сектор. "Не ни трябва да копираме Америка или някой друг. Нуждаем се от австралийски подход", заяви днес Албанезе.
Сенаторът от опозицията Джасинта Нампиджинпа Прайс миналия месец обеща пред свои симпатизанти, че ще "направи Австралия отново велика", но по-късно заяви, че това изказване няма никаква връзка с известния лозунг на Тръмп "да направим Америка велика отново".
Дътън днес обеща, че ако стане премиер, правителството му ще намали държавния дълг. "Искам да се уверя, че можем да върнем страната си в правия път, че можем да управляваме добре икономиката и че само едно либерално правителство може да постигне това", добави Дътън. "Ако управляваме икономиката добре, можем да намалим инфлацията и да сме сигурни, че ще помогнем на семействата в кризата с разходите за живот", заключи той.
/ИТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина