site.btaФранс прес: Пет важни факта за изборите в Австралия


В Австралия утре ще бъдат произведени парламентарни избори - едни от малкото задължителни на планетата, като Лейбъристката партия на премиера Антъни Албанезе изглежда фаворит да ги спечели.
Задължително гласуване, позиции за атомната енергетика и търговска война. Ето какво трябва да знаем за тези избори, които ще определят политическите окраски на следващото австралийско правителство.
Електорална обстановка
Около 18,1 милиона избиратели са призовани да изберат депутатите за следващия мандат на Камарата на представителите и да обновят около половината от Сената на Австралия.
Изборите противопоставят лагера на Албанезе, левоцентристки политик от Лейбъристката партия, на този на консерватора Питър Дътън. Тези двама отдавнашни участници в националния парламентарен живот произхождат от работническата класа, което е уникална характеристика на австралийската политическа сцена.
62-годишният Албанезе е израснал в малък общински апартамент в Сидни, отгледан от самотна майка с ревматоиден артрит, за която той се грижи като тийнейджър. Член на парламента от 1996 г., той става ръководител на правителството през 2022 г.
Дътън, на 54 години, е син на зидар. Израства в предградията на Бризбейн и след като отпада от университета и работи в месарница, постъпва на работа в местната полиция.
Преди да стане член на Камарата на представителите през 2001 г., той е бил детектив в отдела за борба с наркотиците.
Атомна енергия
Австралия има един от най-големите резерви от уран на планетата, но от 1998 г. тя забранява производството на атомна енергия. Питър Дътън иска да преразгледа тази страна и да построи атомни електроцентрали в страната. Скептично настроен към възобновяемите енергийни източници, той смята, че атомната енергия е единственият приемлив начин за намаляване на емисиите на парникови газове в дългосрочен план.
Албанезе от своя страна вложи обществени средства в слънчевата и вятърната енергия, като пое ангажимент да превърне страната в свръхсила в сферата на енергията, добивана от възобновяеми енергийни източници.
Под сянката на Тръмп
Въвеждането на 10-процентни мита върху австралийските стоки, внасяни в САЩ, изглежда е изиграло роля за малката преднина на досегашния премиер пред консервативния му опонент в проучванията на общественото мнение.
Някои от тях показват отслабване на подкрепата за Дътън, който по-рано тази година видя в Доналд Тръмп "велик мислител", който показва "сериозно отношение" на световната сцена.
"Ако трябваше да се боря с Доналд Тръмп или с който и да е друг лидер, за да защитя интересите на нашата нация, щях да го направя на мига", заяви обаче Дътън през април, като показа промяна в тона си.
Междувременно лидерът на лейбъристкото правителство осъди американските мита като акт на "икономическо самоунищожение", който не може да дойде от "приятел".
"(Тръмп) има различни мнения, различни ценности (от нашите)", подчерта Албанезе в телевизионен дебат, като заяви, че подкрепя "свободната и честна търговия".
Несигурно мнозинство
Австралийският политически живот отдавна беше доминиран от лейбъристката партия на Албанезе (лявоцентристка) и (дясната) либерална партия на Дътън.
Но нарастващата липса на интерес на избирателите към тези две формации даде смелост на независими партии, призоваващи за по-голяма прозрачност и повече мерки за борба с климатичните промени.
Лейбъристката партия има малко предимство пред Либералната партия в проучванията на общественото мнение.
Предстои да видим дали водещата формация, независимо от партийната ѝ окраска, ще спечели мнозинство - без което ще бъде принудена да се коалира с депутати с различни възгледи, нещо почти нечувано в австралийската политическа история.
Задължително гласуване
Федералните избори понякога отбелязват равнища на участие, които са сред най-високите в света, обичайно около 90%, благодарение на задължителното гласуване, което е в сила от 1924 г.
Който откаже да участва в изборите, може да получи глоба от около 11 евро.
Само още 18 страни прилагат закони за задължително гласуване, като понякога мярката важи само за част от територията им, според австралийската избирателна комисия.
За долната камара на австралийския парламент, избирателите подреждат кандидатите по преференция, докато за Сената се прилага пропорционална система.
Като компенсация и с цел благотворителност в над 1000 избирателни секции бяха предложени безплатни наденички на избирателите, дошли да пуснат гласа си. (БТА)
(Превод от френски език: Асен Георгиев)
/НС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина