site.btaТПС: Израелски археолози са открили части от инструменти, използвани за производство на червена боя в Тел Шикмона


Израелски археолози са открили части от инструменти, използвани за производство на пурпурна на боя в Тел Шикмона, което дава повече информация за добре организираната търговия с луксозни стоки, спомогнала за икономическия възход на древното Израелско царство, предаде израелската новинарска агенция ТПС.
Според откритията крайбрежният обект е бил не просто занаятчийски център, а търговски производствен център, който е бил основно звено в търговията в региона, цялото царство и дори по времето на Първия храм в Йерусалим.
"За първи път можем да реконструираме формата на инструментите, използвани в производството на пурпур, и начина, по който те са били използвани в процеса на производство и боядисване", каза ръководителят на изследването Голан Шлавей от Института по археология "Цинман" към Университета в Хайфа и Чикагския университет.
Заедно с проф Айелет Гилбоа от Университета в Хайфа, Шлавей и екипът му са открили големи оцветени в багрила глинени басейни, шлифовани камъни и други инструменти, които са преки доказателства за процеса на боядисване през Желязната епоха между 1100-600 г. пр. н. е.
Обектът в Тел Шикмона, разположен на брега на Хайфа, вече е бил известен като важен център за производство на багрила по време на управлението на династиите Омриде и Йеху. Предишни проучвания на Гилбоа и Шлавей предполагат, че там се е произвеждало пурпурно багрило в значителни количества под контрола на Израелското царство. Последните открития потвърждават, че тази индустрия е била много по-развита, отколкото се смяташе досега.
"Фактът, че в определени периоди са били използвани едновременно поне 16 басейна, показва, че Шикмона е бил производствен център с изключителни за времето си мащаби", казва Гилбоа. Всеки басейн, реконструиран по фрагменти, е бил висок около метър, побирал е близо 350 литра и е имал диаметър 60-80 см - достатъчно голям, за да потопи вълнен текстил.
Еднаквият размер и дизайн на съдовете предполагат стандартизирани производствени методи и ефективни работни процеси.
"За първи път попадаме на цялостна производствена система, в която значителни количества пурпурна боя са били произвеждани в специализирани инструменти, които са били използвани за опростяване на процеса", обяснява Гилбоа.
Пурпурната боя, произведена от изсушените тела на люспести насекоми, е била скъпа и престижна стока в древния свят, запазена за кралските особи, благородниците, както и за религиозни цели. Мащабът и организацията на съоръжението в Тел Шикмона предполагат не само местно потребление, но и международна търговия. Възможно е боята да е достигнала до съседните царства и, както предполагат учените, да е била използвана в текстила по времето на Първия храм.
Сравнителните данни от други крайбрежни обекти като Тел Дор, Тел Кабри и Царфата в Южен Ливан подкрепят идеята, че подобни технологии са били използвани в целия регион. Тел Шикмона се отличава с това, че предоставя най-ранните и подробни доказателства за индустрия за производство на пурпур, функционираща непрекъснато в продължение на няколко века.
"Откриването на инструментите, използвани за производството на пурпур, не е просто технически въпрос, който показва производствения процес", казва Шлавей.
"То дава нови сведения за мащабите на индустрията, за обхвата на търговията с луксозни стоки и за предисторията на инициативата и икономическото укрепване на Израелското кралство, което се превръща в значителна сила в региона. Това всъщност е част от фона на библейските истории, които отразяват властта на Израелското царство в значителна част от този период."
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ТПС)
/ВТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина