site.btaКитайските власти осъдиха известна уйгурска изследователка на доживотен затвор, съобщи фондация


Известна уйгурска изследователка, специализирана в проучването на фолклора и обичаите на народа си, беше осъдена на доживотен затвор, съобщи американска фондация, занимаваща се със защита на правата на човека в Китай, предаде Асошиейтед прес.
Рахил Давут е осъдена през декември 2018 г. по обвинения в застрашаване на държавната сигурност, а това е станало на таен процес, заяви фондацията от Сан Франциско "Дуй Хуа". Давут обжалвала, но присъдата ѝ била потвърдена, допълва неправителствената организация.
"Осъждането до живот на професор Рахил Давут е жестока трагедия, голяма загуба за уйгурския народ, а и за всички, които ценят академичната свобода", каза Джон Кам, изпълнителен директор на "Дуй Хуа".
Давут е професор в Синцзянския университет и основател на създадения към него Център за изследване на фолклора на етническите малцинства. В края на 2017 г. тя изчезнала в условията на репресии на властите срещу уйгурите, тюркска, преобладаващо мюсюлманска народност, обитаваща северозападния китайски регион Синцзян.
Години наред местонахождението ѝ било неизвестно, тъй като китайските власти не казвали къде е, нито уточнявали естеството на обвиненията срещу нея. Така било до този месец, когато Фондация "Дуй Хуа" се запознала с официален китайски документ, в който се посочва, че Давут е осъдена на доживотен затвор.
Говорител на китайското министерство на външните работи заяви на пресконференция вчера, че не разполага с "никакви сведения" по случая с Давут, но добави, че Китай "разглежда всички съдебни дела в съответствие със закона".
Давут придобива международна известност с проучванията си на свещени за исляма места и на културните традиции на уйгурите в Синцзян и Средна Азия. Автор е на голям брой статии и книги и е гост-лектор в чужбина, включително в Кембридж и Пенсилванския университет.
/НС/
news.modal.header
news.modal.text