site.btaКолумбийска въоръжена групировка освободи 28 заложници, държани от януари
Бойците на колумбийската Армия за национално освобождение (АНО/ELN) освободиха 28 души, които държаха като заложници от януари, след офанзива срещу други бунтовници, при която загинаха над сто души на границата с Венецуела, предаде Франс прес, като цитира изявление на колумбийския омбудсман.
Сред заложниците, предадени на хуманитарна комисия, имаше пет непълнолетни, се казва в изявление на институцията, отговаряща за спазването на правата на човека.
Атаката на АНО, проведена в началото на годината в региона Кататумбо, беше най-кървавата по време на управлението на левия президент Густаво Петро и сложи край на мирните преговори с правителството.
Снимки, споделени от омбудсмана, показват заложниците, 17 мъже и 11 жени, "в добро здраве", с изключение на една ранена. Те чакат освобождаването си, седнали на пластмасови столове в обществен център и разговарящи с представители на ООН и Католическата църква.
До тях се вижда Рикардо, главен командир на партизаните в района, заобиколен от мъже с качулки, въоръжени с автоматични оръжия.
"Искаме и се надяваме на още освобождавания", написа в "Екс" омбудсманката Ирис Марин.
АНО, най-старата партизанска организация в Америка, води две години мирни преговори с правителството на Петро, които бяха преустановени поради засилването на нападенията. Според експерти, групата, вдъхновена от Че Гевара, се финансира чрез наркотрафик, незаконна минна дейност и отвличания с цел изнудване.
Колумбия е най-големият производител на кокаин в света.
/АГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина