site.btaАджерпрес: Румъния изпълнява проект за преодоляване на недостига на умения в киберсигурността
Националната дирекция за киберсигурност на Румъния (НДКР) получи европейски средства за изпълнение на проекта EU-INSPIRE, чиято цел е да отговори на спешната нужда от преодоляване на недостига на умения в областта на киберсигурността на ниво ЕС и да обучи ново поколение професионалисти с широк опит в политическите, организационните и технологичните измерения на киберсигурността и изкуствения интелект. Това предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес.
НДКР е бенефициент на финансова субсидия за изпълнението на проекта „Иновативно мултидисциплинарно образование по киберсигурност, фокусирано върху индустрията, за повишаване на квалификацията и преквалификация на работната сила в ЕС - EU-INSPIRE“, в съответствие с договор за финансиране 101190054.
С развитието на кибер пейзажа на заплахите е от съществено значение да има специализирани програми за обучение, способни да повишават квалификацията и да преквалифицират служители, за да се осигури устойчивостта на цифровите инфраструктури и услуги на Европа.
Стартиран през януари 2025 г. с 19,478 милиона евро, включително безвъзмездна финансова помощ от 9,639 милиона евро, проектът ще бъде реализиран в продължение на 48 месеца и целта му е да развие устойчива и мултидисциплинарна образователна екосистема по киберсигурност. Ще бъдат разработени също акредитирани и сертифицирани програми за обучение, ще бъде създаден кампус за киберсигурност и ще бъде създадена Академия EU-INSPIRE.
Консорциумът от 24 партньори от 14 европейски държави се координира от Изследователския център на Университета в Пирея, Гърция, и включва водещи академични институции, изследователски организации, частни компании и национални органи.
Румънските партньори в проекта са Националната дирекция за киберсигурност на Румъния и „Битдефендър“ (Bitdefender).
Мисията на проекта EU-INSPIRE е да отговори на многобройните изисквания за професионално образование и обучение, които са от съществено значение за подкрепа на устойчивостта на бъдещата европейска екосистема за киберсигурност. Това ще бъде постигнато чрез иновативен подход, фокусиран върху три основни направления: развиване на уменията на персонала, специализиран в използването на технологии за киберсигурност, базирани на изкуствен интелект, за укрепване на устойчивостта на цифровите процеси, системи и инфраструктури; обучение на експерти със задълбочено разбиране на конвергенцията между киберсигурността и изкуствения интелект, както и механизмите за оценка на киберрисковете и заплахите; задълбочаване на знанията на експерти със секторни перспективи относно дигиталната трансформация, с фокус върху прилагането на най-съвременни решения с изкуствен интелект за оценка на съответствието с изискванията за киберсигурност.
Проектът EU-INSPIRE ще внедри стратегически механизми за участие на разнообразна изследователска и индустриална общност, осигурявайки устойчивост на резултатите дори след края на проекта. В рамките на проекта ще бъде разработена европейска образователна екосистема, която да подкрепя непрекъснатото обучение и професионалното развитие на експерти в областта на киберсигурността и изкуствения интелект, чрез разработване на акредитирани обучителни програми на магистърско ниво, образователни ресурси с отворен достъп и сертификати, адаптирани към динамичните нужди на индустрията, както и чрез създаването на устойчива академия, способна да осигури приемственост на резултатите от проекта и да допринесе за бъдещи европейски стратегии в образованието по киберсигурност.
По време на проекта ще бъдат представени три отделни магистърски програми (магистърска степен, магистърска степен по бизнес администрация и магистърска степен за научни изследвания), в които ще участват над 1000 студенти, и ще бъдат връчени 5000 сертификата в областта.
„Като партньор в проекта EU-INSPIRE, НДКР ще осигури подходящо адаптиране на учебните програми във връзка с предложените политики и съответствие на сертифицирането на разработените учебни програми. Важни аспекти: експертиза в областта на стандартите, разпоредбите и добрите практики в областта на киберсигурността; насоки за съгласуване на учебните програми, сертифициране и акредитация в индустрията, улесняване на прехода на студенти и завършили към пазара на труда; центрове за технологични иновации и предприемачество; запознаване на студентите с нововъзникващи технологии, сътрудничество в научните изследвания и индустриални партньорства; достъп до най-съвременни съоръжения, менторски програми и възможности за работа в мрежа, насърчаване на култура на иновации и предприемачество сред студентите“, отбелязват от НДКР.
Проектът EU-INSPIRE получи финансиране по програмата „Цифрова Европа“, покана DIGITAL-2023-SKILLS-05, по договор за финансиране № 101190054.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/ЕЩ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина