site.btaНю Йорк Рейнджърс се класира за плейофите в НХЛ, Нейтън Маккинън подгони рекорд на легендата Уейн Грецки

снимка: AP Photo/Peter K. Afriyie

Адам Фокс вкара 36 секунди след началото на допълнителното време и осигури успеха на Ню Йорк Рейнджърс с 6:5 над Филаделфия и помогна на тима си да се класира за плейофите в Националната хокейна лига. Това е осми успех в 10-те последни мача за Рейнджърс и вече имат 100 точки, първи достигнали тази разлика в сезона. Фокс получи шайбата в средната зона от Винсънт Трочек, напредна малко и я изпрати над дясното рамо на вратаря Самуел Ершон, за да запише 15-о попадение за сезона. С победата тимът се придвижи и три точки над Каролина на върха в Столичната дивизия, за да донесе победа номер 800 в кариерата на треньора им Питър Лавиолет.

Мика Зибанеджад и Джони Бродзински пък вкараха първите си голове за Рейнджърс, Алекс Лафрение добави две попадения, както и Трочек едно. Артьоми Панарин пък с трите си асистенции в мача стана първият състезател на тима от 2005/06 насам със 100 точки, повтаряйки постижение на Яромир Ягър.

Скот Лоутън и Райън Фьолинг вкараха за Филаделфия през втората част, Травис Конечни, Оуен Типет и Тайсън Фьорстър се разписаха в третата, а тимът им е на 3-о място в същата дивизия с 82 точки.

Нешвил спечели с продължение над Лас Вегас с 5:4 с решаващ гол на швейцарския си капитан Роман Йози, който се разписа 40 секунди след началото на последващото време. Нешвил изоставаше с три гола в третата част на мача, стигна до равенството и до победата в допълнителното време, с която събра 90 точки и се нарежда на 4-о място в Централната дивизия. За Йози пък това е 18-и пореден мач с точки, което го прави и рекордьор в клуба по този показател.

Третият период в мача започна при 4:1 за Лас Вегас, но в рамките малко над 7 минути дойдоха головете на Райън О’Райли, Филип Форсберг и Густав Нюквист при числено превъзходство. Марк Янковски се разписа за 1:3, като и четиримата голмайстори на "хищниците" се отличиха и с по една асистенция в допълнение. Вратарят им Юуси Сарос спаси 31 изстрела и помогна за 16-ата победа от последните 18 мача.

За Лас Вегас, които са веднага след тях в подреждането за допълнителните квоти за плейофите, Уилям Карлсон се отличи с гол и подаване, Антъни Манта с два паса, а Иван Барабашев, Брет Хоудън и Шей Тиъдър вкараха другите три гола. Все пак за Рицарите от щата Невада серията от три поредни победи беше прекъсната.

Без българския вратар Александър Георгиев Колорадо Аваланч отстъпи с 1:2 на Монреал, като головете за победителите вкараха Ник Сузуки и Джоел Армиа. Стражът им Сам Монтембо отрази 27 изстрела, а гостите сложиха край на серия от девет поредни победи на Колорадо.

Треньорът на победителите – една от канадските легенди в този спорт Мартин Сейнт Луис се върна на резервната скамейка след четири пропуснати мача заради здравословен проблем в семейството. С 66 точки обаче шансовете им да стигнат до елиминациите след края на редовния сезон са илюзорни.

Нейтън Маккинън вкара за Колорадо, а заместникът на Георгиев – Юстус Анунен отрази 25 изстрела, а само преди два дни подписа удължаване на договора за още две години. Маккинън пък записа точки в 35 поредни домакински мача и това е втори най-добър резултат в НХЛ от серията от 40 срещи на Уейн Грецки в периода 1988/89.

Дилън Сторм вкара два гола за Вашингтон, в това число и победния в 1:55 минута на продължението. Столичани се справиха с 4:3 с Детройт и имат 81 точkи в Дивизия Метрополитен. Сторм, който вече има 25 попадения през сезона, получи шайбата фронтално срещу вратата след подаване на Джон Карлсън.

Ник Дауд и Конър Макмайкъл също бяха точни за победителите, които вече имат 6 победи в последните 7 срещи. Днешните им съперници са със 79 и се борят за последната квота от допълнителните за елиминациите. За тях точни бяха Алекс де Бринкат, Давид Перон и Патрик Кейн.

Каролина пък пропусна шанса да се доближи до Рейнджърс след поражението с 1:4 от намиращия се неочаквано ниско в таблицата Пингуинс. Питсбърг бяха водени от капитана си Сидни Кросби, който вкара един гол и подаде за още два. Брайън Ръст вкара за 2:1 във втората третина, а другите две шайби бяха дело на Юсе Пулюярви и Дрю O'Конър.

В дербито на върха в Атлантическата дивизия Бостън се наложи с 4:3 над Флорида и има 99 точки, с две повече от съперника си. Павел Заха вкара в 2:21 минута на третата част, за да подпечата победата.

Брюинс изоставаха през цялото време, като се налагаше да изравняват чрез Чарли Макевой, Давид Пастранак и Трент Фредерик, като първите двама и Заха добавиха и една асистенция за успеха.

Зак Хюман пък вкара своя гол номер 200 в кариерата и това стана в 1:22 минута на допълнителното време, давайки победата на Едмънтън с 4:3 над Уинипег в едно от канадските дербита в НХЛ. Райън Нюджънт-Хопкинс също вкара, а звездата на Нефтодобивниците Конър Макдейвид добави два паса. Те за малко не изпуснаха победата, след като Уинипег се върна в мача от пасив 1:3 14 минути преди края на редовното време.

Към 13:56 на 28.04.2024 Новините от днес