site.btaКарлос Алкарас победи Ришар Гаске на Откритото първенство на Австралия по тенис, Александър Зверев също се класира за следващия кръг

Снимка: AP Photo/Andy Wong

Испанецът Карлос Алкарас, който е под номер 2 в световната ранглиста, започна участието си на Откритото първенство на Австралия по тенис с победа над французина Ришар Гаске със 7:6 (5), 6:1, 6:2. Мачът продължи 2 часа и 24 минути. Това бе сблъсък на две различни поколения, като Гаске е участвал в Мелбърн и през 2003 година, когато Алкарас още не е бил роден.

Първият сет бе много оспорван. Още в първия гейм Алкарас имаше три възможности за пробив при сервис на Гаске, но френският ветеран се защити и успя да спечели частта. Всеки взимаше подаването си, като се стигна до тайбрек, в който испанецът направи четири мини пробива срещу три на съперника си и спечели със 7:5.

Във втория сет на Гаске му бе видимо много по-трудно, като Алкарас поведе в 3:0, а след това я затвори при 6:1. Третата част приличаше на втората, като Алкарас дръпна в резултата с 4:0. След това Гаске успя да вземе два гейма на свой сервис, като в осмия гейм се бори до последно успя да спаси четири мачбола на съперника си, но Алкарас успя при петия и затвора мача с 6:2.

Испанецът, за когото това бе първи официален мач за годината, успя да направи 9 аса срещу 3 за Гаске, както и цели 53 печеливши удара срещу 19 на опонента.

"Първият сет бе оспорван и ми даде възможност да остана повече време на корта. За мен много е важно да изпитвам наслада от играта и това е нещото, което ме движи напред. Позитивен съм, искам винаги да имам усмивка на лицето. Като дете бях различен характер - ядосвах се на корта, избухвах лесно, но постепенно се научих", каза Алкарас след успеха си.

Във втория кръг в Мелбърн срещу италианеца Лоренцо Сонего, който надигра на старта британеца Даниел Еванс с 4:6, 7:6 (8), 6:2, 7:6 (4. Двамата имат само един мач помежду си, като Сонего печели срещу Алкарас на турнира в Синсинати през 2021 година с 6:3, 7:6 (6).

Още един от фаворитите - Александър Зверев от Германия, продължи към следващата фаза. Той се наложи над сънародника си Доминик Кьопфер с 3:1 сета - 4:6, 6:3, 7:6 (3), 6:3. Зверев допусна един пробив в първия сет и загуби частта. Във втория той спечели едно подаването на съперника си, за да изравни резултата. В третата част всеки взимаше сервиса си, но в тайбрека Зверев, който е номер 6 в света, направи два мини пробива и поведе. В четвъртата част той отново имаше нужда от само един пробив, за да спечели мача. Германецът пропусна един мачбол, но бе безкомпромисен при втория. Зверев се отчете с цели 19 аса и направи 50 печеливши удара срещу 23 на Кьопфер.

Във втория кръг Александър Зверев е абсолютен фаворит срещу словашкия квалификант Лукаш Клайн, който е под номер 163 в ранглистата на АТП.

Към 18:39 на 18.06.2024 Новините от днес

МС: Съветът за координация и сътрудничество за осъществяване на националния механизъм за определяне на политиките и за координация в сферата на мерките за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма проведе заседание в сградата на Министерския съвет