site.btaАкадемик (Пловдив) надви Шумен и се отлепи от дъното в класирането на Националната баскетболна лига за мъже

Снимка: БТА

Академик (Пловдив) постигна четвърта победа от началото на сезона в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ), след като победи Шумен с 84:76 (27:16, 16:17, 20:28, 21:15) като домакин в среща от 15-ия кръг на редовния сезон. По този начин играчите на Йордан Янков се изравниха със съперника, като и двата отбора имат баланс от 4 успеха и 11 поражения и с по 19 точки временно изпревариха състава на Левски, който остана на последното 12-о място в класирането.

Отборът на Шумен започна по-концентрирано срещата в зала "Сила" в Пловдив и стартира със серия от 7 безответни точки. Постепенно обаче пловдивските „студенти“ намериха верния ритъм в нападение и завършиха първата четвърт с 11 точки преднина при 27:16.

Възпитаниците на Йордан Янков пренесоха импулса в играта си в началото на вторите 10 минути и отвориха най-големия аванс в мача от 16 точки при 38:22. Гостите съумяха да стопят част от изоставането си, но все пак пловдивският тим се оттегли на почивка с двуцифрена преднина - 43:33.

След паузата отборът на Шумен бързо върна 7 точки от пасива си и се доближи само на 3 зад Академик. „Студентите“ поддържаха водачеството си в резултата, но 20 секунди преди края на третата четвърт гостите изравниха до 61:61 с тройка на Ивайло Тонев. Последваха два точни изстрела на Николай Маринов от наказателната линия и така домакините имаха аванс 63:61 преди последните 10 минути.

Двата отбора продължиха да бъдат равностойни и да стоят близо в резултата и в началото на последната четвърт, като 3:40 минути преди финалната сирена Академик водеше със 73:70. Тогава обаче Ренел Къмингс вкара от тройката, а в следващата атака спечели два наказателни удара, които реализира за 78:70 и домакините не изпуснаха инициативата до края, за да се поздравят с успеха след 84:76.

Най-резултатен за победителите стана Ренел Къмингс с 24 точки, към които добави 6 борби 4 асистенции, а Мартин Маринов реализира 17 точки.

За гостите от Шумен Ивайло Тонев вкара 24 точки.

Към 02:48 на 20.05.2024 Новините от днес