site.btaБелингам донесе победата на Реал Мадрид над Унион Берлин, Галатасарай и Копенхаген с равенство в Шампионската лига

снимка: АП

Отборът на Реал Мадрид победи дебютанта Унион Берлин с 1:0 като домакин в испанската столица в първа среща от група С на Шампионската лига. Единственото попадение бе дело на английския национал Джуд Белингам в четвъртата минута на добавеното време. Голът бе шести за Белингам с екипа на Реал Мадрид и първи при дебюта му за испанския отбор в най-престижния европейски клубен турнир по футбол. За Реал Мадрид победата бе шеста поредна след серията от пет успеха от началото на сезона в Ла Лига.

Домакините имаха превъзходство, удариха две греди, но стигнаха до успеха едва в добавеното време. Датският вратар на Унион Берлин Фредерик Рьонов направи страхотно спасяване при удар с глава на Хоселу след центриране при атака на Реал Мадрид още в третата минута на двубоя. Три минути по-късно пак Хоселу застраши вратата на гостите от Германия, но бе неточен.

Орелиен Чуамени завърши нова обещаваща атака на домакините в 27-ата минута, но стреля над вратата, а в 45-ата минута и Лукас Васкес бе спрян от защитата на Унион Берлин.

Второто полувреме започна с още по-агресивни действия на мадридския гранд, а гостите също търсеха възможности за попадение и в 49-ата минута Робин Госенс получи прецизно подаване, стреля, но вляво от вратата на Реал. Родриго отправи опасен удар в 51-ата минута, Рьонов пак реагира отлично и изби топката, а секунди по-късно бразилецът удари греда след като Лукас Васкес върна топката към наказателното поле.

Натискът на Реал Мадрид продължи с изстрел на Едуардо Камавинга вляво от вратата на Унион и спасяване на Рьонов при атака, завършена от Хоселу в 54-ата минута. Отново 33-годишният испански нападател получи в 63-ата минута след центриране, стреля с глава, но вратарят на гостите отрази удара, а топката се отби в гредата.

Фредерик Рьонов спаси вратата си и при изстрел на Лука Модрич шест минути по-късно, за да запази резултата 0:0. Антонио Рюдигер излезе в добра позиция в 75-ата минута, но не бе неточен при удара си с глава, а в 83-ата и Джуд Белингам не успя да порази вратата на противника. Четири минути по-късно последва нова възможност за Родриго, който пак бе спрян от Рьонов.

Реал Мадрид все пак ликува в четвъртата минута на добавеното време, когато привлеченият през лятото от Борусия Дортмунд Джуд Белингам се възползва от разбъркване в наказателното поле на гостите, топката стигна до него след рикошет и той реализира в опразнената врата за 1:0.

За Реал Мадрид предстои гостуване на италианския Наполи на 3 октомври, а Унион Берлин ще бъде домакин на португалския Спортинг Брага в следващия кръг от груповата фаза на турнира.

В Истанбул Галатасарай и Копенхаген завършиха при равенство 2:2 в първа среща от група А на Шампионската лига. Гостите поведоха с 2:0 след голове на Мохамед Елиунуси в 35-ата и Диого Гонсалвеш в 58-ата минута, но останаха с 10 човека след червен картон на Елиас Йелерт в 73-ата. Галатасарай изравни с попадения на Саша Боей в 86-ата и на Тете в 88-ата минута.

Двубоят бе ръководен от изцяло българска съдийска бригада с главен рефер Георги Кабаков. Помагаха му Мартин Маргаритов и Диян Вълков.

Домакините стартираха активно и в осмата минута Мауро Икарди отправи силен удар към вратата на противника, но стражът на Копенхаген внимаваше. Минута по-късно Керем Актюркоглу стреля вдясно от вратата на гостите. Футболистите на Галатасарай имаха претенции за дузпа в 13-ата минута за нарушение срещу Икарди, но сигнал за такава не последва. Актюркоглу отново застраши вратата на Копенхаген в 16-ата и 24-ата минути, като при втората възможност за попадение удари греда.

Отборът на Копенхаген се възползва от шанса си в 35-ата минута и поведе след точен изстрел на норвежкия национал Мохамед Елиунуси, който се разписа за 1:0. Дрис Мертенс пропусна голям шанс за турския гранд в 38-ата минута, стреляйки вляво от вратата на датския тим. Диого Гонсалвеш пропиля възможност за гостите в 57-ата минута, но в следващата оползотвори подаване от Бригер Мелинг и прати топката в долния ляв ъгъл на вратата на Галатасарай за 2:0 в полза на Копенхаген.

Датският състав остана с човек по-малко в 73-ата минута, когато съдията Георги Кабаков показа втори жълт и съответно червен картон на Елиас Йелерт за нарушение.

Галатасарай, вече с числено превъзходство на терена, стигна до равенството с два гола в рамките на две минути. В 86-ата френският защитник на домакините Саша Боей получи топката от Вилфред Заха и с чудесен изстрел преодоля вратаря на Копенхаген за 1:2, а в 88-ата бразилецът Тете бе точен за 2:2.

В следващия си мач от групата на 3 октомври Галатасарай ще гостува на Манчестър Юнайтед, докато Копенхаген ще приеме Байерн Мюнхен.