site.btaКрисчън Колман и Шерика Джаксън победиха световните шампиони в спринта на 100 метра на финалите на Диамантената лига по лека атлетика в САЩ

снимка АП

Американецът Крисчън Колман победи световния шампион Ноа Лайлс и спечели на 100 метра при мъжете на финала на Диамантената лига в Юджийн (САЩ) докато представителката на Ямайка Шерика Джаксън стана първа в спринта при жените.

Колман не успя да стигне до подиума на Световното първенство в Будапеща, но сега финишира за невероятните 9.83 секунди, когато сънародникът му Лайлс завърши втори с 9.85 секунди. Кениецът Фердинанд Оманяла се нареди трети с 9.85, а второто място се реши след фотофиниш.

Колман, шампион от Диамантената лига за 2018 година изравни най-доброто постижение в света за годината в тази дисциплина, а Лайлс не успя да преодолее по-бавния си старт.

"Беше дълга година. Имам чувството, че това беше само малко предястие и догодина ще сме готови напълно", каза шампионът, който очевидно вече е насочил вниманието си към Игрите в Париж 2024.

Лайлс, първият мъж след Юсейн Болт, спечелил златото на 100 метра, 200 метра и щафетата 4 по 100 на Световното първенство, беше усмихнат след състезанието.

"Разбира се, исках победата, но по-важното е, че публиката е тук и аз трябва да съм пред нея", каза той.

Шарика Джаксън от Ямайка завърши втора на Световното първенство след американката Ша'Кари Ричардсън, но сега поведе след втората половина на бягането на 100 метра при жените, преди да финишира за 10.70 секунди.

Мари-Жозе Та Лу от Кот Д'Ивоар финишира с пет стотни от секундата по-бавно, а сънародничката на Джаксън Илейн Томпсън-Хера, която е олимпийска шампионка, остана трета с 10.79 секунди. Ричардсън започна по-бавно и завърши на четвъртата позиция с 10.80.

Олимпийски вицешампион на 400 метра с препятствия Рай Бенджамин даде страхотен старт на програмата на писта на двудневния финал, побеждавайки световния първенец и рекордьор Карстен Вархолм. Норвежецът беше сериозен фаворит, след като спечели три победи в Диамантената лига тази година, но Бенджамин се представи изключително силно. Той постигна 46.39 секунди, което е най-доброто време за годината и четвъртото най-бързо в историята.

Олимпийският шампион Вархолм остана втори с 46.53, а Кайрън МакМастър от Британските Вирджински острови се нареди трети с 47.31 секунди.

"Върнах се към стария си състезателен модел, защото втората половина от бягането му е невероятна. Просто се опитах да го постигна днес и чувствам, че съм свършил наистина добра работа", каза Бенджамин, който се тръгна от Будапеща с бронзово отличие.

Фейт Кипиегон от Кения, която тази година стана първата жена, спечелила 1500 и 5000 метра на Световното първенство, отново блесна, финиширайки първа на 1500 метра с невероятните 3:50.72 минути.

На 3000 метра стийпълчейз при жените родената в Кения, но състезаваща се за Бахрейн световна шампионка Уинфред Мутиле Яви нямаше конкуренция и и стана първа с 8:50.66 минути, второто най-бързо време в историята.

Кениецът Саймън Кипроп Коех спечели 3000 метра стипълчейз при мъжете с 8:06.26 минути.

Трикратният олимпийски медалист от Гренада Кирани Джеймс триумфира на 400 метра при мъжете с 44.30 секунди, докато бронзовият медалист от Будапеща 2023 Куинси Хол (САЩ) завърши втори с 44.44.

Якоб Ингебригтсен от Норвегия направи отлично бягане на 1 миля и стана шампион с нов европейски рекорд 3:43.73 минути и нов рекорд на Диамантената лига.

Японката Харука Китагучи взе златото в хвърлянето на копие при жените с 63.78 метра, а Якуб Вадлейх от Чехия победи при мъжете с 84.24.

Световният шампион в зала У Санхьок (Република Корея) стана шампион в скока на височина при мъжете с 2.35 метра. Италианецът Анди Диас Ернандес спечели тройния скок със 17.43 метра, а при жените в дисциплината триумфира без изненада олимпийската шампионка и световна рекордьорка Юлимар Рохас от Венецуела с 15.35, което е най-добро постижение за годината.

На овчарски скок при жените първа е американката Кейти Муун (САЩ) с водещо постижение за годината от 4.86 метра, а на гюле при жените златото взе Чейз Ийли (САЩ) с национален и личен рекорд от 20.76.

Финалите на Диамантената лига се провеждат в два дни и ще продължат в неделя. Всеки шампион в общо 32 дисциплини ще получи 30 хиляди долара от наградния фонд.

Към 23:28 на 16.05.2024 Новините от днес