site.btaАмериканецът Крисчън Колман спечели титлата в спринта на 100 метра при мъжете при завръщането на Димантената лига по лека атлетика в Китай

снимка: АП архив

Световният шампион от Доха 2019 Крисчън Колман (САЩ) спечели титлата на 100 метра за мъже на турнира от Диамантената лига в Сямън, а елитното състезание по лека атлетика се завърна в Китай за първи път от четири години след паузата заради пандемията от КОВИД-19.

Колман финишира за 9.83 секунди, изравнявайки най-доброто време в света за годината, за да предизвика бурните аплодисметни на феновете на стадион "Егрет" в Сямън, който замени Шънжчън и ще продължи да бъде домакин на една от двете срещи от Диамантената лига в Азия до 2032 година.

Той изпревари Кишане Томпсън от Ямайка, който записа 9.85 секунди, а американският световен шампион за 2022-а Фред Кърли, който не успя да се класира за финала на Световното първенство в Будапеща миналия месец, взе бронза с 9.96 секунди.

Италианецът Ламонт Марсел Джейкъбс, който почти не се е състезавал след победата си на Олимпийските игри в Токио, завърши седми.

Колман водеше от началото до края на бягането, за да изравни водещото време на Ноа Лайлс за 2023 година и каза, че иска да отговори на критиците след петото място на шампионата на планетата.

"Малко ме болеше, но знаех какво съм способен да направя и знаех какво съм готов да направя", каза американецът относно представянето си в Будапеща.

"Тогава се насочих към следващата възможност за успех. Знаех, че идването тук ще бъде битка от световна класа и възможност да се възстановя. Очаквам с нетърпение остатъка от сезона", добави той.

Олимпийския шампион от последната Олимпиада и бронзов медалист от Игрите в Лондон през 2012 година Ханзъл Парчмънт от Ямайка показа превъзходно представяне, за да изпревари световния шампион Грант Холоуей в бягането на 110 метра с препятствия за мъже и да вземе златото с 12.96 секунди.

Холоуей трябваше да се задоволи с бронза, след като поведе след първите шест препятствия, беше изпреварен от своя сънародник Даниел Робъртс, който зае второто място с 13.03 секунди.

Олимпийският шампион от Лондон 2012 Кирани Джеймс победи американеца Куинси Хол с фотофиниш, за да спечели златото на 400 метра с личен рекорд за сезона от 44.38 секунди.

"Чувствам се страхотно. Бягането ми днес беше добро. Публиката и стадионът са фантастични. Чувствам се доста добре тук", каза 31-годишният Джеймс.

Рушийн Макдоналд от Ямайка взе бронза с 44.82 секунди.

Седмица след като стана първата жена от Доминикана, спечелила световна титла, Мерилейди Паулино успя да стигне златото на 400 метра за 49.36 секунди, за да си осигури място на финала на Диамантената лига в САЩ по-късно този месец.

Това беше трети успех за Паулино във веригата за сезона след Доха и Париж.

Еманюел Уаньони от Кения изпревари канадеца Марко Ароп за титлата на 800 метра при мъжете, а двамата размениха местата си от тези на Световния шампионат в Будапеща.

Световната шампионка по крос-кънтри Беатрис Чебет триумфира на 3000 метра за жени с най-добро време в света за годината от 8:24.05 минути, финиширайки пред мексиканката Лаура Галван и другата кенийка Маргарет Акидор.

Олимпийският шампион Суфиан ел Бакали от Мароко стана победител на 3000 метра стипълчейз с 8:10.31, за да стигне до четвъртата си победа за сезона след световната си титла.

Рушел Клейтън от Ямайка беше най-бърза в бягането на 400 метра с препятствия за жени, записвайки 53.56 секунди.

Следващият старт от Диамантената лига е в Брюксел на 8 септември преди финалите в Юджийн (САЩ) на 16 и 17 септември.

Към 00:11 на 17.05.2024 Новините от днес