site.btaСветовният шампион Макс Ферстапен с "Ред Бул" спечели Гран При на Маями във Формула 1 за втора поредна година

снимка АП

Макс Ферстапен (Нидерландия) с "Ред Бул" спечели победата в Гран при на Маями във Формула 1 за втора поредна година.

Двукратният световен шампион стартира от девета позиция, но беше най-бърз на пистата край "Хард Рок Стейдиъм" във Флорида и триумфира с време 1:27:38.241 час. Така той записа трети успех за сезона.

Ферстапен победи съотборника си в "Ред Бул" Серхио Перес, който стартира първи. Нидерландецът беше последен от 20-е пилоти, които влязоха в бокса, след като започна състезанието с твърди гуми, но лесно изпревари мексиканеца в 48-ата от общо 57 обиколки в надпреварата. Перес остана втори на 5.384 секунди от победителя.

Испанецът Фернандо Алонсо с "Астън Мартин" завърши трети на 26.305 секунди и записа четвърто трето място в пет старта от началото на кампанията. Четвърти финишира Джордж Ръсел с "Мерцедес", следван от Карлос Сайнс с "Ферари", който получи пет секунди наказание заради превишена скорост в бокса.

Стратегията за използването на различните гуми беше единственото, което водеше до смяна на водачеството по време на състезанието, тъй като нито един пилот не се завъртя или катастрофира и нямаше флагове за предупреждение.

Седемкратният световен шампион Люис Хамилтън (Великобритания) с "Мерцедес" навакса седем места, за да завърши шести, след като започна 13-и в решетката.

С победата Макс Ферстапен увеличи своя аванс на върха в генералното класиране при пилотите на 14 точки. Нидерландецът, който днес записа и най-бързата обиколка в хода на надпреварата, е начело с актив от 119 точки. Втори със 105 е Серхио Перес, а тройката допълва Фернандо Алонсо със 75 точки.

Много звезди от световния шоубизнес бяха сред гостите на надпреварата в Маями - Илон Мъск, Вин Дизел, Шакира, Серхио Агуеро, Майк Тайсън, Серина Уилямс, Роджър Федерер и други.

Сезонът във Формула 1 продължава след две седмици с Гран При на Емилия-Романя на пистата "Имола".

крайно класиране в Гран При на Маями във Формула 1: 1. Макс Ферстапен (Нидерландия) Ред Бул - 1:27:38.241 час
2. Серхио Перес (Мексико) Ред Бул - на 5.384 секунди 3. Фернандо Алонсо (Испания) Астън Мартин - на 26.305 4. Джордж Ръсел (Великобритания) Мерцедес - на 33.229 5. Карлос Сайнс-младши (Испания) Ферари - на 42.511 6. Люис Хамилтън (Великобритания) Мерцедес - на 51.249 7. Шарл Льоклер (Монако) Ферари - на 52.988 8. Пиер Гасли (Франция) Алпин - на 55.670 9. Eстебан Окон (Франция) Алпин - на 58.123 10. Keвин Магнусен (Дания) Хаас - на 1:02.945 минута 11. Юки Цунода (Япония) Алфа Таури - на 1:04.309 12. Ланс Строл (Канада) Астън Мартин - на 1:04.754 13. Валтери Ботас (Финландия) Алфа Ромео - на 1:11.637 14. Aлександър Албон (Тайланд) Уилямс - на 1:12.861 15. Нико Хюлкенберг (Германия) Хаас - на 1:14.950 16. Чжоу Гуанюй (Китай) Алфа Ромео - на 1:18.440 17. Ландо Норис (Великобритания) Макларън - на 1:27.717 18. Ник де Фрийс (Нидерландия) Алфа Таури - на 1:28.949 19. Oскар Пиастри (Австралия) Макларън - на 1 обиколка 20. Логан Сърджънт (САЩ) Уилямс - на 1 обиколка

най-бърза обиколка: Макс Ферстапен (Нидерландия) - 1:29.708 (217.184км/ч) в 56-а обиколка

Генерално класиране при пилотите след пет кръга: 1. Maкс Ферстапен (Нидерландия) - 119 точки 2. Серхио Перес (Мексико) - 105 3. Фернандо Алонсо (Испания) - 75 4. Люис Хамилтън (Великобритания) - 56 5. Карлос Сайнс-младши (Испания) - 44 6. Джордж Ръсел (Великобритания) - 40 Класиране при конструкторите: 1. Ред Бул 224 точки 2. Aстън Мартин 102 3. Meрцедес 96 4. Ферари 78 5. Mакларън 14 6. Aлпин 14

Към 00:19 на 25.04.2024 Новините от днес