site.btaПроучванията на Никополската крепост продължават през това лято в по-голям мащаб
Археолози от Регионалния исторически музей (РИМ) в Плевен продължават през това лято проучванията на Никополската крепост – последната столица на Втората българска държава.
През тази година разкопките са в по-голям мащаб, благодарение на финансиране на Министерството на културата, което се беше забавило през миналата година и затова ни го предоставиха сега. Отново има и съфинансиране от Община Никопол, благодарение на което за поредна година в разкопките се включва и нашият стажант – Серхан Реджебов, каза пред БТА ръководителят на проучванията и археолог в плевенския музей Венко Иванов.
Усилията на археолозите са насочени към фортификацията на крепостта. През предходните години установихме, че има три крепостни стени от три различни периода, като най-късната е от XVI век. Има втора от края на XIV век, а най-ранната, която беше открита през миналата година, се опитваме да установим по кое точно време е изградена. Може да се каже, че има и четвърта крепостна стена – укрепление от XIX век в най-високата част на крепостта, отбеляза Иванов.
Археолозите са попаднали и на интересни разкрития от различни периоди.
Най-ранното откритие за момента е една яма с урна от тракийската епоха, която най-вероятно е с култов характер. Урната е от късножелязната епоха. От по-късните епохи имаме една почти изцяло запазена фибула от римската епоха. Досега фибули от римската епоха не бяхме откривали по време на разкопките, каза още археологът.
Открити са и много монети от XI и XII век, което потвърждава тезата на археолозите, че най-вероятно точно тогава е изградена първата крепост през Средновековието и впоследствие тя се възстановява, разширява, надгражда и ремонтира през Второто българско царство и османския период.
Венко Иванов е категоричен, че най-важното не е как археолозите ще извършат разкопките, а после кой ще се погрижи за обекта.
В случая Община Никопол проявяват загриженост. Сложиха мобилно осветление, започнаха да заграждат обекта, за да не влизат животни, започнаха проект за изграждане на паркинг и посетителски център, който в момента се реализира, допълни той.
Екипът от музея в Плевен включва Венко Иванов и неговите колеги Владимир Найденов, Тинка Кръстева и Мартин Дяков, помагат им и 18 работници.
Проучванията на Никополската крепост ще приключат в края на месеца, а догодина археолозите ще се насочат към вътрешността на обекта.
/ВБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина