site.btaЦветът на кея влияе върху морското биоразнообразие, установи проучване в Австралия


Австралийски изследователи са установили, че цветът на бетона на кейовете и вълноломите е от значение за многообразието от морски организми, които живеят край тях, съобщава Синхуа.
Учените са поставили червени, жълти, зелени и сини бетонни плочи по вълнолома на залива Порт Джаксън в Сидни в австралийския щат Нов Южен Уелс. По този начин те са установили, че оцветеният цимент имитира естествените нюанси на бреговите линии и е по-предпочитан от организмите в океана. За това съобщи пресслужбата на университета „Макуори“ в Сидни, в който е порведено изследването.
В течение на една година изследователите са проследили заселването на морски видове по различните бетонни панели и са открили, че червената боя привлича най-много колонии от морски организми, включително повече зелени водорасли и въсоноги ракообразни, в сравнение с другите цветове.
„Много морски видове реагират на светлина и цвят, когато си избират къде да се заселят“, пояснява Лаура Райън от университета „Макуори“, един от авторите на изследването.
Дори когато панелът е обрасъл с водорасли, неговата боя продължава да влияе на колониите от морски организми, сочи изследването, публикувано в „Джърнъл ъв ъплайд еколъджи“.
Изследователите от университета „Макуори“ и от Института за морски науки в Сидни са предложили оцветения бетон като евтино и лесно приложимо средство за възстановяването на морските екосистеми в градските крайбрежия, където бетонът преобладава.
/ХК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина