site.btaУстройство, ползващо изкуствен интелект, би могло да ускори диагностицирането на рак на кожата в труднодостъпни места по света


Изследователка от университет в Шотландия е разработила инструмент, ползващ изкуствен интелект, който би могъл да направи възможно поставянето на по-ранни и често животоспасяващи диагнози за рак на кожата на хора, живеещи в труднодостъпни места по света, предаде ДПА.
Тес Уат, докторант към Университета „Хериът-Уат“ в Единбург, която ръководи проекта, каза, че целта му е да се позволи ранното засичане на кожни болести навсякъде по света, без нуждата от директен достъп до дерматолози. Технологията работи и без връзка с интернет.
Процесът започва, като пациентът направи снимка на проблемната кожна област, ползвайки камерата на малко Raspberry Pi устройство – евтин енергийно-ефективен ръчен компютър, способен да побира големи количества информация.
Снимката се анализира чрез най-новата класификация на изображения, която я сравнява с информацията в голяма база данни, за да бъде поставена диагноза. След това заключенията на инструмента се изпращат на местен общопрактикуващ лекар, за да се изработи план за лечение.
Проектът е първият по рода си. Уат обясни пред ДПА, че дистанционното здравеопазване е много важна тема в момента, тъй като все повече се увеличава периодът на изчакване за посещение при лекар. Чрез употреба на изкуствен интелект за наблюдаването на състоянието на кожата може да се намали значително забавянето на диагнозите.
Екипът вече е демонстрирал прототип на устройството в Унивеситета „Хериът-Уат“. Изследователите казват, че инструментът е до 85% точен при поставянето на диагнози, но се надяват да подобрят точността чрез достъп до по-големи бази данни за рак на кожата.
Уат преговаря с шотландската Национална здравна служба (NHS Scotland), за да започне процесът за получаване на одобрение за изпробване на новата технология в реална клинична среда.
„Надявам се, че до една или две години ще имаме пилотен проект“ каза тя пред ДПА, коментирайки, че медицинските иновации често се нуждаят от години, за да преминат от прототип до внедряване. „До момента, в който завърша докторантурата си след три години, ще се радвам да видя нещо, което вече се движи към употреба в реални условия“, добави Уат.
/ВБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина