site.btaПосолството на България в Париж бе домакин на събитието Green Machine
Социалното събитие Green Machine, обединяващо представители на международната природозащитна общност и участниците във Форума на управителите на обекти на културното наследство, се проведе тази вечер в посолството на България в Париж.
Събитието е организирано от Министерството на туризма на Република България в рамките на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО.
„Конвенцията за световното наследство е сред най-успешните международни споразумения за опазване и защита на най-ценните и значими природни и културни обекти. Тази конвенция обаче има нужда от общност, от неформални мрежи за сътрудничество, представляващи източник на идеи, решения и съвместни инициативи, каквато е общността Greenmachine“, каза посланикът на България във Франция Радка Балабанова-Рулева.
От създаването си преди 35 години Greenmachine израсна и се разви заедно с каузата за опазване на световното природно наследство, отбеляза тя.
„От създаването си преди 35 години общността Greenmachine не просто оцеля – тя израсна заедно с каузата, защото през последните 35 години природното наследство вече не е в периферията, а е в сърцевината на глобалния дневен ред, вследствие на последователна, неуморна и упоритата работа на много от хората в тази зала“, каза още Балабанова.
По думите й съвременните световни предизвикателства - климатичните промени, конфликтите и натиска върху природните ресурси поставят в риск онова, което e незаменимо - заобикалящата ни природа.
„Именно за преодоляване на тези предизвикателства съществуването на тази общност е толкова ценно. Неслучайно срещата на Greenmachine тази година обединява и заключителното събитие на Форума на управителите на световното наследство“, посочи посланикът ни във Франция.
Заместник-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов припомни, че всичко започва през 1990 година в Берлин, когато малка група експерти по природно наследство участват в работата на Комитета. Тогава се ражда идеята за пространство, където природозащитниците да се срещат неформално, да споделят, да изграждат общност.
„Сред основателите е и многоуважаваната колега и вдъхновител – г-жа Мехтилд Рьослер, която имаме щастието да приветстваме тук тази вечер. С годините Greenmachine се превърна в неформална, но значима традиция, позволяваща на природозащитната общност да се среща извън официалните формати и събития, за да обмени идеи, да изгради доверие и да намери общ език в съвместната ни работа“, каза той.
Костадинов уточни, че докладите на Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity ясно показват, че сме изправени пред безпрецедентни темпове на загуба на биоразнообразие. „И именно тук идва ролята на Вас – експерти, активисти, представители на институции и организации, които всеки ден влагат знания, енергия и страст, за да защитят незаменимото природно наследство на Земята. Именно в този контекст ролята на Зелената машина (общност) е по-актуална от всякога. Тази общност е много повече от едно събиране – тя е мрежа от доверие, творческо пространство, вдъхновение за съвместни решения и действия. Тя свързва институции и хора по уникален начин, насърчавайки инициативи, водещи до реални промени, допринасящи за опазване на защитените територии, ценни видове, местообитания, ландшафти, с участието на местните общности по целия свят“, посочи той.
По думите му нашата страна е дом на ценни обекти на световното наследство – от спиращата дъха със своите върхове, езера и ледникови форми Пирин планина, през изобилстващото на видове птици езеро Сребърна, до старите и вековни букови гори на Национален парк „Централен Балкан“, които са част от серийния европейски обект за опазване на буковите гори в Европа - още един пример за добро сътрудничество между редица държави, институции и общности за опазване на уникално природно наследство.
В събитието участие взеха директорът на Центъра за световно наследство Лазаре Елунду-Асомо, програмният мениджър на Програмата за лидерство към Конвенцията за световно наследство Юджин Джо, директорът на Програмата за световно наследство на IUCN Тим Бадман и бившият директор на Центъра за световно наследство Мехтилд Рьослер.
Сред гостите бяха министърът на културата Мариан Бачев, заместник-министърът на културата Тодор Чобанов, председателят на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО проф. Николай Ненов, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, заместник-постоянният представител на Република България в ЮНЕСКО Искра Ангелова, директорът на българския културен институт в Париж Десислава Бинева, Мирослав Калугеров, директор на дирекция „Национална служба за защита на природата“ в Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Както БТА писа, 47-ата сесия на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО, председателствана от България, ще продължи до 16 юли в централата на ЮНЕСКО в Париж. В рамките на сесията България ще представи културни и природни елементи от своето наследство. На тазгодишната сесия Комитетът ще разгледа предложенията за 30 нови обекта за вписване и разширяване на два, които вече са в списъка, както и ще направи преглед на състоянието на опазване на 248 обекта, които вече са вписани в Списъка на световното наследство.
Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) е създадена на 16 ноември 1945 г. България става член на 17 май 1956 г., а същата година е създадена и Националната комисия за ЮНЕСКО. Комисията координира дейности между българските институции и ЮНЕСКО.
Комитетът за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство. Той е съставен от представители на 21 държави, избрани от 196-те държави - страни по Конвенцията.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина