site.btaПромените в Закона за висшето образование, приети от НС на първо четене, не ни устройват, каза Александър Танев от Софийския университет
"Законопроектът за промени в Закона за висшето образование, който беше гласуван днес в пленарната зала на парламента на първо четене, не ни устройва", каза тази вечер на студентския протест "Образованието е право - не привилегия!" Александър Танев - студент в специалността "Право" в платена форма на обучение в Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски". Той е със завършен втори курс в тази специалност.
Протестът се организира при подлеза на метростанцията при СУ и е заради повишените такси за студентите в платеното обучение във висшите училища.
"Студентите излизат днес на протест, защото нямат избор. Ако днес останем вкъщи, утре няма да можем да си позволим да дойдем в Софийския университет и в другите университети в страната. Увеличението на таксите до два-три пъти се отнася до всички студенти във всички държавни университети в България и нямаме друг избор, и днес трябва да защитим своето право на образование", каза пред журналисти на протеста Александър Танев.
Той обясни, че неговата такса в специалността "Право" в платено обучение се е повишила със 105-106 процента, или от 3250 лева на над 6000 лева годишно.
На въпрос дали ги удовлетворяват промените в Закона за висшето образование, приети днес на първо четене от Народното събрание, които предвиждат до 25 процента намаление на таксите в платено обучение, Александър Танев отговори, че става въпрос за намаление с 25 процента на вече увеличената такса, която е увеличена от 100 до 200 процента. "Ние няма как да сме съгласни с такава промяна и днес на протеста настояваме за промяна - 50 процента вместо 100, и това ще означава леко покачване на нашите такси и колегите да могат да платят тези такси, а не да прекъсват своето обучение", обясни той.
"Организацията на протеста е само сред студентите, това не е нито политически протест, нито партиен, а цялата организация сме я направили сами заедно със студентите от много университети в различни градове. Надявам се нашите искания да бъдат чути и ще се борим за своето бъдеще. Ние сме диалогични, надявам се държавата да има желание да влезе в разговори с нас и да намерим оптималното решение на проблема", заяви Александър Танев.
Той съобщи, че на протеста тази вечер в София има също студенти от Благоевград, от Велико Търново и от други градове.
Александър Танев отбеляза, че таксата по химия в платено обучение в Софийския университет се увеличила от 9000 лева на над 28 000 лева.
Както писа БТА по-рано днес, Народното събрание гласува на първо четене промени в Закона за висшето образование, свързани с таксите на студентите платена форма на обучение. Промените бяха приети със 148 гласа "за", 11 "против" и 11 "въздържал се".
Предложеният законопроект намалява таксите за студентите платено обучение. Поради нарастването на размера на субсидията, която е определящ елемент във формулата за определяне на тези такси, размерът на таксите понастоящем е осезаемо изравнен или дори надвишава размера на таксите в редица университети в Западна Европа и Северна Америка като далеч надвишава финансовите възможности на българските кандидати за студенти и докторанти, а вече дори и на тези от чужбина. Така нашата страна става ценово неконкурентноспособна образователна дестинация на фона на глобалния образователен пазар, се посочва в доклада на комисията по образование.
Повишението на таксите е само за платеното обучение и то е в резултат на високата издръжка, която започнахме да получаваме в различните професионални направления, а в природните науки са най-високи. Това каза ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. д-р Георги Вълчев в сутрешното предаване на Българската национална телевизия.
"Винаги, когато такива сложни процеси, се управляват през формули се стига до подобни ситуации. Таксите в платеното обучение се определят основно от три компонента: от издръжката, която получават висшите училища в различните направления, от таксите, които плащат редовните студенти, и от коефициента за качество и комплексна оценка. И тъй като Софийският университет е водещ в повечето професионални направления, при нас най-много се качва този коефициент", обясни ректорът на СУ.
Няма да има предпоставки да се увеличават таксите за студентите платено обучение след промените в Закона за висшето образование, заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев днес пред журналисти в Народното събрание.
Надяваме се законът да бъде приет до края на месеца, при всички случаи ще влезе в сила за идната учебна година. Няма да има предпоставки, административно, да се увеличават таксите за студентите платено обучение, каза още министърът. Подчертавам - студентите платено обучение, защото става въпрос само за техните такси. Те са много по-малко, отколкото студентите по държавна поръчка. Най-много са в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ - от 20 000 студенти, в платено обучение са 900, обясни министър Вълчев.
/ВБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина