site.btaМоже да сме от един клас, но не и от една класа, каза абитуриент във Враца, който не отиде на бал със съучениците си


Атанас Георгиев, завършва Спортно училище „Св. Климент Охридски“ – Враца и е избрал да не посети абитуриентския бал със своите съученици. „Може да сме от един клас, но не и от една класа. Нито пиенето, нито музиката са неща, които подкрепям. А и реално не сме завършили още, не са минали държавните изпити, какво празнуваме“, каза Георгиев пред БТА. Той смята, че средното образование е само една част от образователния живот на един човек. Той и още един негов съученик не са били част от абитуриентската вечер. „Отидохме да поздравим приятелите си, но не бяхме част от тържеството“, добави Георгиев.
БТА потърси мнението на друг дванадесетокласник, който е присъствал на празничния бал. Александра Димитрова завършва природоматематическата гимназия в града и казва, че общо е заплатила 480 лева за куверт, фотосесия, албуми със снимки, покани и подаръци на учителите.
„Изборът е огромен – на рокли, на бижута, на аксесоари. Трудна задача беше и въпреки, че не съм се фокусирала над това как ще изглеждам, аз съм момиче и беше важно каква рокля ще избера. В крайна сметка това, което си представях е различно от реалната рокля, която купихме, но съм доволна“, каза Димитрова. По думите й цялата подготовка на абитуриентската вечер, с купуване на бална рокля, обувки, чанта, бижута, подготовката за самата вечер, почерпката на роднините е коствала не семейството й не повече от петцифрена сума.
Втора бална вечер не се организира във Враца, а по скоро в последните години е тенденция целият випуск да се събере на ресторант. Подобна вечер имаше в средата на месец май, на която завършващите се бяха самоорганизирали в местно заведение. Община Враца подготви специално събитие и концерт за зрелостниците.
„За мен е важна емоцията, от това да сме заедно, да споделим мечтите и чувствата си“, добави Димитрова. Тя мечтае да изгради бъдещето си с успешна кариера и на по-късен етап да създаде семейство. Иска да учи инженерна физика. Представя си, че може да живее и да се развива в чужбина. „Пожелавам на всички да живеем в един по-добър свят. Управляващите да вземат вярната посока за страната и за младите хора, за да се развиваме тук и да живеем спокойно“, казва абитуриентката. В свободното си време свири рок парчета на китара. Учила се е сама по време на пандемията и споделя, че това й носи удоволствие.
В област Враца около 1000 са абитуриентите тази година, каза за БТА началникът на Регионално управление образование Лорета Колева.
/АВП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина