site.btaБразилският фотограф Себастио Салгадо, известен със снимките си от Амазония, почина на 81-годишна възраст


Бразилският фотограф Себастио Салгадо, известен с черно-белите си снимки на хора в неравностойно положение и на Амазония, почина в петък на 81-годишна възраст в Париж, предаде АФП.
Френската академия за изящни изкуства, на която е бил член, съобщи за смъртта му.
„Себастио, който пътуваше по света постоянно, се зарази с особена форма на малария през 2010 г. в Индонезия. Петнайсет години по-късно усложненията от това заболяване доведоха до тежка левкемия, която му се отрази зле“, се казва в изявление на семейството, изпратено до АФП.
Бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва изказа своите съболезнования за своя сънародник, като каза, че той е „един от най-великите и най-добри фотографи, които светът някога е познавал“.
Родният щат на фотографа - Минас Жераис, Салгадо основава института "Тера" (Terra), който има за цел да възстанови горите и биоразнообразието.
Салгадо оставя уникално наследство от снимки от стотиците си пътувания из Амазония и по целия свят - от Руанда до Индонезия, от Гватемала до Бангладеш, като е заснел човешки трагедии като глад, война и масово изселване. Той вижда фотографията като „мощен език за установяване на по-добра връзка между човека и природата“, както посочва в биографията си френската Академия за изящни изкуства,.
Фотографиите на Салгадо са почти изцяло в черно и бяло, което за него е едновременно интерпретация на реалността и начин за изразяване на непреходното човешко достойнство.
Роден е на 8 февруари 1944 г. в Айморес, Минас Жераис, Бразилия, и получава икономическо образование. През 1969 г. заминава в изгнание във Франция, за да избяга от военната диктатура, заедно с бъдещата си съпруга Лелия Ваник, от която има двама сина.
Започва кариерата си като самоук фотограф през 1973 г. в Париж. След това заедно със съпругата си Лелия основава Amazonas Images - агенция, посветена изключително на работата му като фотограф, която се превръща в тяхно студио.
Фотографията „е начин на живот, тя е моята идеология“, казва той пред АФП през 2022 г. в Сао Пауло по време на представянето на изложбата си „Амазония“, плод на седемгодишна работа в Амазонската джунгла - най-голямата тропическа гора на планетата.
/ИТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина