site.btaНепал е домакин на конференция за околната среда, като топенето на хималайските ледници е сред темите


В Непал започна конференция, посветена на околната среда, на която се обсъждат глобалните климатични промени, включително въздействието им върху най-високите хималайски върхове, където снегът и ледът се топят, съобщава Асошиейтед прес.
Тридневната конференция в Катманду, озаглавена „Климатични промени, планините и бъдещето на човечеството“, се очаква да включи дискусии по ключови климатични въпроси.
„От подножието на Сагарматха (Еверест), най-високия връх в света, изпращаме ясно и категорично послание: да защитим планините означава да защитим планетата. Да защитим планините означава да защитим моретата ни. Да защитим планините означава да защитим самото човечество“, каза министър-председателят на Непал Кхадга Прасад Оли при откриването на форума.
Непал е дом на осем от най-високите върхове в света, включително Еверест, а бързото топене на ледниците в Хималаите, вследствие на глобалното затопляне, предизвиква сериозни тревоги. Топящият се сняг и лед разкриват скалните повърхности и увеличават риска от срутвания, свлачища и лавини.
Учените предупреждават, че Хималаите може да загубят до 80% от ледниците си, ако Земята продължи да се затопля през следващите десетилетия. Те отбелязват, че внезапните наводнения и лавини също могат да станат по-чести през идните години, отчасти в резултат на климатичните промени.
„Трагедията е, че Хималаите в момента преминават през безпрецедентен стрес тест в реално време, разкривайки не само крехката природа на нашите планински екосистеми, но и очебийното доказателство за липсата на смислени глобални действия за климата,“ заяви министърът на външните работи на Непал Арзу Рана. „Като планинска страна с висока уязвимост към природни бедствия, Непал е изправен пред сериозна дилема.“
Непал е преживял серия от тежки климатични събития в близкото минало с опустошителни последици за хората и техния поминък, каза Рана.
„Наводнения от ледникови езера причиниха мащабни разрушения и щети, а сушите, недостигът на вода и горските пожари донесоха големи страдания на хората в цялата страна“, добави тя.
В конференцията участват министри от Индия, Бутан и Малдивите.
Организаторите заявиха, че възнамеряват да публикуват декларация от Катманду след приключването на дискусиите в неделя.
/ХК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина