site.btaТържествено беше открит монументът на спътник "Интеркосмос България 1300" в старозагорския парк „Артилерийски“
С прозвучалата в космоса песен „Излел е Дельо хайдутин“ в изпълнение на Мирела Дюлгерова беше открит днес монументът на спътник "Интеркосмос България 1300" в старозагорския парк „Артилерийски“.
Проектът на Граждански клуб „Липа“ представя пред широката публика прототип на изстреляният през 1981 година български спътник.
„Днес сме тук, за да открием този символ, който е паметта на миналото и мостът към бъдещето. Защото по този начин и единствено така ние можем да покажем отново, че сме общност“, това каза по време на откриването заместник-кметът на община Стара Загора Надежда Чакърова. Тя подчерта, че идеята за създаването на монумента е дело на много хора и изрази радост, че е реализирана именно в тук.
„Преди почти половин век - в навечерието на честването на 1300 години България, се обединяват научният и производственият потенциал на България и на Стара Загора, за създаването на този спътник. Той още обикаля в неговата си орбита и ще изгори в атмосферата след 500 години“, коментира председателят на Граждански клуб „Липа“ инж. Славин Янакиев. И посочи, че „като старозагорци сме изключително горди, че първоначалната идея на този първи български спътник и изработката на по-голямата част от апаратурата е направена именно тук, в нашия град. Основен генератор на тази идея е проф. Митко Гогошев, а неговите внучки Цветелина и Пламена Гогошева са архитекти и проектанти на този монумент“.
Гост на откриването беше проф. Георги Желев, директор на Института за космически изследвания и технологии при Българска академия на науките. „Много се вълнувам, когато има такова значимо мероприятие не само за българската наука, но и за целия български народ. Това е нещо, което показва във времето какви сме били и какво можехме. Това кара нас и нашите деца да продължим да се борим, за да израстваме повече“, поздрави присъстващите той. От думите му стана ясно, че Стара Загора заслужава монументът да бъде позициониран тук.
„Частица от Стара Загора през 1981 година полетя на среща с Халеевата комета, където успешно през 1986 година пролетта бяха извършени експерименти с нашия уред“, спомни си доц. Цветана Гогошева, участник в научната програма „България 1300“, която беше специален гост на събитието.
По време на церемонията заместник-кметът Надежда Чакърова връчи символа на Стара Загора на организаторите от Граждански клуб „Липа“.
В Стара Загора е създадена първата в България извънстолична астрономическа обсерватория. Тя е открита на 26 февруари 1961 г. и се развива изключително успешно. Първият ѝ директор е Бончо Бонев, а през 1974 г. я оглавява проф. Митко Гогошев. Тогава част от обсерваторията преминава към Института за космически изследвания и технологии към БАН. На 4 октомври 1978 г. обсерваторията се сдобива с планетариум, който работи до 26 юни 1994 г., когато при пожар изгаря цялото оборудване.
Базовата обсерватория към Централната лаборатория за космически изследвания на Българската академия на науките в Стара Загора под ръководството на проф. Митко Гогошев има основна роля във формирането на идеята, изработването на изследователското оборудване и управлението на програмата.
Изграждането на монумента в парка стана възможно след решение на Общинския съвет в Стара Загора. Предложението бе прието от експертен съвет по устройство на територията към Община Стара Загора.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина