site.btaСергей Прокопиев, Дмитрий Петелин и Франк Рубио се завърнаха на Земята след историческа мисия на Международната космическа станция


Екипажът на космическия кораб "Союз МС-23" се завърна на Земята след най-дългата мисия в историята на Международната космическа станция (МКС), съобщават световните осведомителни агенци.
С кораба, който кацна в степите на Казахстан югоизточно от град Жезказган, се завърнаха космонавтите на Роскосмос Сергей Прокопиев и Дмитрий Петелин, който беше и специален кореспондент на руската осведомителна агенция, и астронавтът на НАСА Франк Рубио. Спасителен екип се отправи към спускаемия апарат, за да помогне на членовете на екипажа да излязат.
През цялото време на спускането Прокопиев съобщаваше на наземните диспечери, че и тримата се чувстват добре. Двамата космонавти и американският астронавт изпитаха повече от четири пъти силата на гравитацията, докато капсулата им преминаваше през атмосферата.
"Союз МС-23" се разкачи от МКС минута по-рано от предвиденото и се спусна на Земята за около три часа и половина.
Прокопиев, Петелин и Рубио пристигнаха на МКС с кораба "Союз МС-22" на 21 септември миналата година.
Първоначално беше планирано екипажът да се завърне през пролетта след 180 дни в орбита, но мисията им трябваше да бъде удължена с шест месеца до 27 септември заради авария на космическия им кораб "Союз МС-22", която се случи на 15 декември 2022 г.
За да се осигури безопасното завръщане на двамата космонавти на Роскосмос и астронавта на НАСА на Земята, на МКС през февруари в безпилотен режим беше изпратен корабът "Союз МС-23".
Така мисията на Сергей Прокопиев, Дмитрий Петелин и Франк Рубио продължи 371 дни в орбита, ставайки най-дългата в историята на Международната космическа станция.
По-рано през месеца Прокопиев и Петелин поставиха рекорд за най-дълъг престой на МКС в рамките на една експедиция. Двамата космонавти подобриха постижението на своя колега Пьотър Дубров, който работи на МКС 355 дни, 3 часа, 45 минути и 21 секунди.
Франк Рубио от своя страна постави рекорд за най-продължителна космическа мисия на американски астронавт. Рубио подобри постижението на сънародника си Марк Ванде Хей, който през 2021 - 2022 г. работи на МКС 355 дена.
"Никой не заслужава да се прибере у дома при семействата си повече от вас", каза по-рано тази седмица новият командир на МКС, датчанинът Андреас Могенсен, цитиран от Асошиейтед прес.
"Хубаво е да съм си у дома", каза 47-годишният Франк Рубио, след като беше изваден от капсулата.
Рубио, който е военен лекар и пилот на хеликоптер, каза на пресконференция миналата седмица, че никога не би се съгласил да прекара цяла година в космоса, ако го бяха попитали в началото, защото е пропуснал важни семейни събития.
Неговият рекорд може да се запази известно време, тъй като засега НАСА не планира повече едногодишни мисии.
За Франк Рубио и за 40-годишния инженер Дмитрий Петелин това беше първи космически полет. 48-годишният инженер и пилот Сергей Прокопиев вече има зад гърба си два продължителни престоя на МКС.
От изстрелването им от Казахстан през септември миналата година досега те са навъртели 253 милиона километра и са обиколили Земята близо 6000 пъти.
Рекордът за най-дълъг космически полет принадлежи на руснака Валерий Поляков, който през 1994-1995 г. прекара на станцията "Мир" 437 дни, 17 часа, 58 минути и 17 секунди. Следва Сергей Авдеев с 379 дни, 14 часа, 51 минути и 10 секунди през 1998-1999 г.
Поляков почина през септември миналата година на 80-годишна възраст, припомня Ройтерс.
По време на едногодишния престой на Прокопиев, Петелин и Рубио на МКС са извършени 19 корекции на орбитата й с помощта на двигателите на руския космически кораб.
Прокопиев и Петелин излизаха шест пъти в открития космос. Космическите им разходки бяха свързани предимно с модернизирането на многофункционалния лабораторен модул "Наука".
Екипажът на МКС прие 15 космически кораба по време на експедицията, включително четири товарни кораба "Прогрес МС".
Специалният кореспондент на ТАСС на орбиталната станция Дмитрий Петелин каза, че по време на експедицията космонавтите са изминали повече от 1100 километра на тренажора, което е сравнимо с разстоянието от Москва до Самара.
През годината Петелин изпращаше съобщения за експериментите по научната програма на станцията. Сред тях бяха експериментът "Вампир" за отглеждане на кристали в електрическа вакуумна пещ в условията на микрогравитация и "Кардиовектор", в който космонавтите отново провериха влиянието на безтегловността върху работата на сърцето и параметрите на дишането.
През цялата година Дмитрий Петелин изпълняваше и функциите на специален кореспондент на ТАСС и предаваше фото- и видеоматериали от орбита и написа повече от сто новини за читателите на агенцията.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text