site.btaТъжно е, че българските музеи не са видими в „Европеана“, смята директорът на Регионалната библиотека във Варна


Тъжно е, че българските музеи не са видими в уеб портала „Европеана“, каза за БТА директорката на Регионалната библиотека във Варна Радка Калчева. Тя припомни, че общоевропейският портал предлага многоезична онлайн колекция от милиони цифровизирани обекти от европейски галерии, музеи, библиотеки, архиви. Според Калчева проблем е, че българските културни институти не разбират, че представяйки свои колекции и шедьоври, ще станат по-видими и ще привлекат посетители. Днес повечето от туристите пътуват неорганизирано, правят си сами програмата, а когато не са видели в интернет, че в някой български град има музей, няма как да отидат да го разгледат, аргументира се директорката на Библиотеката. Тя допълни, че макар в българските музеи да има много интересни артефакти, те не са популяризирани и гостите на страната ни не знаят, че съществуват.
Варненската библиотека е първият партньор на „Европеана“ от България, като работи с портала още от самото му създаване през 2008 година с решение на Европейската комисия. „Към настоящия момент ние сме единственият официално акредитиран агрегатор на данни от България към „Европеана“, каза Калчева. Тя уточни, че по последни данни Варненската библиотека осигурява 76 процента от българското съдържание в общоевропейския портал. Останалата част е разпределена между различни институции, спечелили европейски проекти.
Библиотеката във Варна качва в „Европеана“ основно снимки, в момента и текстове - стара периодика и книги, допълни Калчева. Тя уточни, че сега от европейския портал настояват за повече 3D и визуални материали - филми и аудиозаписи. Призивът към агрегаторите от страните-членки на ЕС е да наблегнат на този тип съдържание, само че то може да бъде осигурено от музеите, а не от библиотеките, защото не боравим с такива артефакти или паметници и археологически обекти, обясни Калчева.
Варненската библиотека винаги е търсела съдействия от музеите в страната, допълни директорката. По думите й в „Европеана“ вече има над 70-80 милиона записа. Порталът има много добър интерфейс на български език, всичко е преведено, има инструменти, когато се търси по ключова дума да излизат различни доставчици на данни, обясни Калчева и допълни, че „Европеана“ полага големи усилия, за да е от полза за потребителите. Макар че работим с портала вече 15 години, броят на българските библиотеки и музеи, представени в него, остава константен, обобщи Калчева.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text