site.btaИзследователската шхуна "Тара" се завърна във Франция след 70 000 километра плаване


След 70 000 километра плаване по света шхуната "Тара" се завърна във Франция в събота, с хиляди проби от микроорганизми, чиито анализ се очаква да разшири познанията върху планктона в световния океан, съобщи АФП.
"Нямаме откритие, за което да съобщим", предупреди Ромен Трубле, директор на Фондация Тара, на пресконференция в събота на остров Груа, Западна Франция, след края на близо двегодишната мисия "Микробиом".
Изследователският кораб-лаборатория е взел близо 25 000 проби от морски микроорганизми - вируси, бактерии, паразити и други, по време на плаването си от Чили до Африка, преминавайки през Амазонка и Антарктика.
След анализ, "в рамките на 18 месеца до две години, ще започнем да обявяваме първите открития", каза Трубле.
В основата на хранителната верига, тези микроорганизми съставляват около две трети от морската биомаса. Те улавят атмосферния въглероден двуокис и осигуряват половината от кислорода, който дишаме.
"Въпросът, който си задаваме, е как се случва това. Как всички тези вируси, бактерии, тези морски микроводорасли успяват да си взаимодействат, за да произвеждат кислород, да отвеждат въглеродния двуокис и да произвеждат протеини", обясни Ромен Трубле. "И как ще се промени това утре в резултат на климатичните промени и замърсяването?".
Шхуната "Тара" е с дължина 36 метра и широчина 10 метра, която приютява няколко научни лаборатории. На борда й пътуват 14 души, повечето учени от цял свят. корабът ще отплава отново през пролетта на 2023 г. за изследване на химическото замърсяване по европейското крайбрежие.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text