site.btaСтоличната община има основна роля в общинското здравеопазване, каза Йорданка Фандъкова на форума на училищата по обществено здраве в Европа


Столичната община има основна роля в сферата на общинското здравеопазване, отговаряме за четири многопрофилни болници, за 24 диагностично-консултативни центрове (ДКЦ) и медицински центрове, за акушеро-гинекологични болници, имаме и болница за онкологични заболявания. Общинското здравеопазване има своята специфична роля в рамките на София, защото помагаме на всички хора, на хората, които не са здравноосигурени. Длъжни сме да правим това и да не връщаме пациенти, и лекарите в общинското здравеопазване правят това от сърце, заяви кметът на София Йорданка Фандъкова на международната конференция "София - столица на общественото здраве", която се организира за първи у нас от Асоциацията на училищата по обществено здраве в Европа (АСФЕР).
Домакин на форума е Медицинският университет (МУ) в София.
"По време на пандемията от КОВИД-19 и четирите ни болници приемаха пациенти, ДКЦ-ата отвориха специални кабинети, за да подпомогнат болничното здравеопазване и по-малко хора да стигат до болниците, които бяха пренатоварени и се надявам тази зима да не достигаме до такава ситуация", каза кметът на столицата.
"Аз лично се гордея с програмите за профилактика, които създадохме в Столичната община и вярвам, че това е сферата, в която трябва да инвестираме много, за да има по-качествено лечение в болниците и по-малко пациенти да се нуждаят от лечение в тях. Още от 2015 г. започнахме да създаваме програми за профилактика, като първата програма, създадена по моя идея, е за профилактични прегледи за рак на гърдата. Тя все още е единствената, организирана, мащабна, скрингова програма, която продължава да работи в партньорство с общински, държавни и частни болници. Има и донорска програма за инвитро", обясни пред участниците във форума кметът на София Йорданка Фандъкова.
През тази година започваме отново, заедно с Министерството на здравеопазването и с Дружеството на офталмолозите, мащабна програма за преглед на очите на всички деца в първи клас. За тази програма има решение на Столичния общински съвет. Опитваме се да инвестираме в нашите болници и поликлиники, и имаме 5 млн. лв. отделени, които предстои да бъдат разпределени с директорите им, съобщи кметът на Столичната община.
"Благодаря на Медицинския университет и на Факултета по обществено здраве, защото не само работим и си помагаме по различните общи теми, но и за това, че с много голям професионализъм и компетентност ни дават идеите и насоките на нас, политиците. Най-добрите специалисти са в МУ и във Факултета по обществено здраве", подчерта кметът Йорданка Фандъкова.
Тя се обърна към гостите на форума и отбеляза, че вероятно някои от тях идват за първи път в София. "Добре дошли в София, която е градът на мъдростта и толерантността. Нашият град е много древен и от хилядолетия той се слави с лечителните си минерални води и още император Константин по този повод е обичал София, която е била тогавашният град Сердика", каза столичният кмет.
Форумът е под патронажа на президента Румен Радев, като от негово име беше прочетено приветствие към участниците в срещата. На откриването й присъстваха също служебният министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев, ректорът на Медицинския университет в София акад. Лъчезар Трайков и президентът на АСФЕР Джон Мидълтън.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text