site.btaНАСА отмени пилотираното кацане на Луната с мисията „Артемис 3“
Мисията „Артемис 3“, планирана за 2027 г., вече няма да включва кацане на астронавти на лунната повърхност, съобщиха световните информационни агенции.
Ръководителят на НАСА Джаред Айзъкман обяви решението по време на пресбрифинг, посветен на актуализацията на лунната програма на агенцията.
Първоначално „Артемис 3“ беше насочена към кацане в района на Южния полюс на Луната. Поради нарастващи опасения относно готовността на лунния модул и скафандрите за работа на лунната повърхност, както и заради дългите паузи между отделните полети, новото ръководство на НАСА обяви промяна в плана. Вместо кацане мисията ще се съсредоточи върху изстрелване на лунен модул в орбита около Земята с цел провеждане на тренировъчни дейности през 2027 г.
Айзъкман допълни, че при успешно изпълнение на този етап ще бъде проправен пътят за пилотирани кацания на Луната с мисиите „Артемис 4“ в началото на 2028 г. и „Артемис 5“ в края на същата година.
Промяната в програмата идва само два дни след като новата ракета на НАСА, предназначена за лунни мисии, беше върната в хангара за допълнителни ремонти. Междувременно комисия по безопасност предупреди космическата агенция да преразгледа прекалено амбициозните си срокове за първото кацане на хора на Луната от повече от половин век насам.
Най-близката предстояща мисия — „Артемис 2“, която предвижда обиколка на Луната с четирима астронавти на борда — също е отложена поне до април заради технически проблеми с ракетата.
/ХК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина
