site.btaПродължава положителната тенденция на пазара на трактори у нас и през второто тримесечие на годината, докато по света резултатите са отрицателни


Продължава положителната тенденция на пазара на трактори у нас и през второто тримесечие на годината, сочат данните от традиционната справка на звеното Контрол и техническа инспекция към Министерство на земеделието и храните (МЗХ) за новите регистрирани машини у нас, публикувани на страницата на МЗХ.
Второ поредно тримесечие новите регистрирани колесни трактори у нас записват положителен резултат след две години на отрицателна динамика. За периода от януари до юни 2025 г. са регистрирани 601 нови машини, което е със 106 повече от година по-рано. Това представлява ръст от 21,41 процента.
При зърнокомбайните второто тримесечие не донесе добрите резултати от първото. Новите регистрирани машини за периода януари – юни са 49. Миналата година по това време те са били 64, което значи 23,44 процента спад.
По отношение на телескопичните товарачи отново се наблюдава понижение. Този път само с 5 машини на годишна база. От началото на 2025 г. са регистрирани 146 нови телескопични товарача или с 3,31 процента надолу спрямо година по-рано.
При челните товарачи разликата също е надолу през второто тримесечие – 159 нови регистрирани машини, което е с 12 по-малко от същия период на 2024 г., или 7,02 процента спад.
Справка на БТА показва, че година по-рано ръст е имало единствено при челните товарачи (37,9 процента), докато при всички останали наблюдавани машини е отчетен спад.
По света
Спадът в икономическата активност и ниската рентабилност на селското стопанство на световно ниво се отразяват в търсенето на селскостопанска техника, което приключи 2024 г. с общо 2 030 000 регистрирани трактора в световен мащаб. Това е с 8 на сто по-малко в сравнение с предходната година, съобщи Асоциацията на производителите на земеделска техника в Италия - "ФедерУнакома" (FederUnacoma).
Това потвърждава негативната тенденция, при която общият брой регистрации се е увеличил от почти 2,5 милиона бройки през 2021 г. до сегашните 2,03 милиона, което е загуба от около 450 000 бройки само за четири години.
Общата стойност на продадените трактори също е намаляла, достигайки 52 милиарда щатски долара или с 10 на сто по-малко отколкото през 2023 г. Данните на "ФедерУнакома" сочат спад за всички големи страни.
В САЩ продажбите на трактори са намалели с 14 на сто в сравнение с 2023 г., достигайки 216 000 бройки, в Китай те са спаднали с 12 на сто с 320 000 регистрирани машини, а в Турция - с 18 на сто (63 000 машини). Западна Европа отчита общ спад от 8 процента, със 144 000 регистрирани бройки, с по-ограничен спад във Франция (6 процента с 34 000 продадени трактора) и в Германия (3 процента с 29 000 бройки). В този сценарий се открояват данните, отнасящи се до Индия, която, въпреки че показва забавяне на регистрациите (-2 процента), не се различава съществено от стойностите за 2023 г., като за четвърта поредна година отчита над 900 000 регистрирани бройки.
"През 2023 г. пазарната динамика беше повлияна от икономически променливи, особено забавянето на световния растеж и ниската рентабилност на селското стопанство, но също и от продължаващото геополитическо напрежение", каза президентът на "ФедерУнакома" Мариатереза Маскио. Конфликтът в Украйна, както и този в Близкия изток, засилиха нестабилността на цените на промишлените стоки и причиниха допълнителни смущения във веригите за доставки, които вече бяха под натиск поради пандемията от ковид, допринасяйки за намаляване на външнотърговските потоци.
През 2024 г. стойността на световната търговия с трактори беше само 23,8 милиарда евро (-21,7 на сто), докато тази на друга селскостопанска техника спадна с 8 на сто до 62 милиарда евро.
Италия
Намаляването на световната търговия се отрази и на представянето на италианския износ, който спадна с 15,1 на сто в сравнение с 2023 г., с обща стойност от приблизително 6,8 милиарда евро (1,4 милиарда за трактори и 4,5 милиарда за селскостопанска техника, като останалите 840 милиона попадат в категорията "некомплектовани трактори и резервни части за трактори").
Търговският баланс на сектора остава положителен на 4,9 милиарда евро, но продължи да се влошава през текущата година поради напрежението и ограниченията в международната търговия. "Още през първите три месеца на тази година италианският износ за САЩ е спаднал до 147 милиона евро, което е спад с 36,8 на сто и това е довело до това САЩ да се изместят от първо на второ място, след Франция, като основен експортен пазар за италиански машини", заключи президентът на "ФедерУнакома".
Спадът в италианския износ на селскостопанска техника се отразява негативно върху данните за производството. Ако изключим сектора на градинарските и зелените машини, който показва лек ръст (+0,6 на сто) със стойност 905 милиона евро, всички сегменти на сектора на селскостопанската техника са на червено, обясни Мариатереза Маскио. Производството на трактори е спаднало с 29 на сто в сравнение с 2023 г., достигайки 1,9 милиарда евро, некомплектованите трактори са намалели със 17 на сто, достигайки 1,2 милиарда евро, другите селскостопански машини и оборудване са намалели с 9 на сто, на обща стойност 6,8 милиарда евро, а компонентите са намалели със 17,5 на сто, достигайки общо 3,3 милиарда евро.
Като цяло, през 2024 г. стойността на националното производство на Италия за целия сектор е възлизала на 14 милиарда евро, или с 14,5 на сто по-малко от предходните дванадесет месеца. В краткосрочен план тенденциите в производството все още изглеждат повлияни от динамиката на международните пазари, като се очаква възстановяване на италианския износ през годината, въпреки че продължава климатът на несигурност. Италианските производители също се надяват на възстановяване на вътрешния пазар.
Великобритания
Регистрациите на селскостопански трактори в Обединеното кралство през първата половина на 2025 г. са спаднали до най-ниското си ниво от 1998 г. насам и са със 17 на сто по-малко спрямо същия период на миналата година, съобщи британската Асоциация на земеделските инженери (AEA) на официалната си страница.
За първото полугодие на тази година са регистрирани по-малко трактори в почти целия диапазон на мощност. Най-бързият спад обаче е отчетен при най-големите машини. Регистрациите на трактори над 240 к.с. са намалели с 38 на сто в сравнение с периода от януари до юни 2024 г. Този сегмент на пазара е единственият, който отбелязва растеж през 2024 г., така че може би не е изненадващо, че е във фокуса на спадовете тази година, отбелязват от асоциацията. Под този диапазон на мощност спадът е по-малък, макар и все още съществен – 14 на сто. В резултат на това средната мощност на селскостопанските трактори, регистрирана през периода, е 173,8 к.с., в сравнение със 180,7 к.с. през първата половина на миналата година.
През първата половина на 2025 г. се наблюдава и спад на годишна база във всички части на Великобритания. Най-несъществен е той в Южна Англия, където тази година са регистрирани само няколко селскостопански трактора по-малко. Тези региони отбелязаха едни от най-големите спадове в регистрациите миналата година, така че числата там все още бяха ниски по исторически стандарти, посочват от Асоциацията на земеделските инженери.
Северна Ирландия също се представя сравнително добре, като отбелязва годишен спад под средното ниво, след като се задържа стабилно през 2024 г. За разлика от това, най-резките спадове се наблюдават в Средна и Северна Англия, където много региони отбелязват спад от 30 на сто или повече в сравнение с първите шест месеца на миналата година.
/ЕС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина